Militari americani, britanici, croați și români au participat în Polonia la un exercițiu de trageri cu muniție reală
Grupul de luptă al NATO din Polonia a participat la un exercițiu de proporții. Militarii americani, britanici, croați și români au avut timp de aproape o săptămână trageri cu muniție reală. La exercițiu au participat tancurile grele Abrams ale americanilor, dar și sistemele antiaeriene românești Gepard.
Un sistem românesc Gepard trage în poligonul polonez Bemowo Piskie. Alături de colegii din SUA, Marea Britanie și Croația, cei 100 de militari români au participat la tragerile cu muniție reală.
La manevrele din poligonul polonez au luat parte și tancurile grele americane Abrams. Americanii asigură comanda grupului de luptă din Polonia.
Lt.col. William Branch, comandantul Grupului de lupta al NATO din Polonia: “Încorporăm elemente ale unei companiei de recunoaștere din Marea Britanie şi ale bateriei de apărare aeriană din România și le punem în situația în care să înţeleagă cum pot lucra cu noi într-un scenariu care imită ceea ce am face în vremuri de criză, de conflict.”
Grupul de luptă din Polonia este foarte important pentru apărarea flancului Alianței. Unitatea din care fac parte și românii este situată la doar 60 de km de granița cu exclava rusă Kaliningrad.
Lt.col. William Branch, comandantul Grupului de luptă al NATO din Polonia: “Ţinând cont de ce se întâmplă în Ucraina, este clar că suveranitatea națiunilor din estul NATO este amenințată. Și, având în vedere că aceasta este realitatea în care trăim, este important pentru noi să avem o forță credibilă, care să garanteze suveranitatea națiunilor care sunt în potențial pericol”.
NATO are în flancul estic 8 grupuri de luptă: în Polonia, Letonia, Estonia, Lituania, Ungaria, Slovacia, Bulgaria și România.
Primele 4 au fost înființate după 2014, când Rusia a ocupat ilegal Crimeea, iar celelalte, după ce puterea de la Moscova a atacat neprovocată Ucraina, la începutul lui 2022.

