Mii de români sunt nemulțumiți de noile criterii pentru handicap
Mii de români care sunt afectaţi de boli cronice grave şi dizabilităţi se tem că vor fi ”vindecaţi” din pix şi vor pierde indemnizaţia de handicap, care oricum nu le acoperă nevoile. Reprezentanţii pacienţilor acuză că numărul persoanelor cu dizabilități va scădea artificial, iar bugetul statului va face economii pe seama celor vulnerabili, odată cu noile criterii de încadrare în grad de handicap. Ministrul Sănătăţii a declarat la o televiziune de știri că aproape jumătate din certificate sunt false şi trebuie luate măsuri.
Nicoleta Vaia suferă de mastocitoză, un cancer foarte rar, de la care a făcut 22 de şocuri anafilactice resuscitate. Spune că în asociaţia sa are deja doi pacienţi încadraţi într-un grad inferior de handicap. La evaluare, comisia compară diagnosticul cu noile criterii. Nu e luat în calcul şi impactul bolii asupra vieţii cotidiene.
Nicoleta Vaia, preşedinte Asociaţia Suport Mastocitoză România: În cazul mastocitozei, există depresie, anxietate, este foarte greu să trăieşți zi de zi cu ştiinţa şi posibilitatea reală de a muri. Nu poţi folosi transportul în comun pentru că sunt oameni care folosesc naftalină, parfumuri, lucruri care te pot trimite în primul ATI. Şansele tale de a muri sunt de peste 90%. Eu azi dacă îmi fac analizele pot fi bine, dar vă garantez că nu pot ajunge acasă cu mijloacele de transport în comun. Tu ai nevoie de acea indemnizaţie că să-ţi permiţi o incluziune socială, un transport individual personalizat. În mastocitoză, un cancer foarte rar de sânge, criteriile bio-psiho-sociale sunt, de fapt, cele mai importante.
Reprezentanţii pacienţilor cronici spun că din cei aproape un milion de români cu certificat de handicap, mulţi au boli oncologice, neurologice, psihiatrice sau locomotorii. Şi nu se mai încadrează în noile criterii de severitate, deși starea nu li s-a schimbat, iar la reevaluare, vor pierde sprijinul şi aşa insuficient.
Daniel Tontsch, preşedinte, Consiliul Naţional al Dizabilităţii: Nu aș putea supraviețui cu 750 lei, cât este indemnizaţia de handicap. Şi atunci îl întreb și eu pe domnul premier și pe domnul ministru de ce suntem costisitori? 750 de lei nu acoperă niciun cost legat de dizabilitate. Cât ar costa materiale. Nu acoperă nici măcar 1 la sută din costurile şi din nevoile noastre această indemnizaţie, iar de la anul plătim impozite pentru că s-a ajuns la un nivel de dezumanizare a politicienilor noştri de neconceput.
Nu e cazul ca persoanele cu grad grav şi accentuat să plătească impozit pentru locuință, mașină și teren. Eu, dacă deţin o maşină, nu o deţin că lux, este o nevoie vitală pentru că dacă eu nu mă mai deplasez cu autoturismul personal, nu mă mai deplasez deloc.
Acordarea gradului de handicap grav cu asistent personal este acum condiţionată de pierderea totală a autonomiei. Minorii sunt evaluaţi diferit de adulţi. După majorat, mulţi vor fi trecuţi într-un grad inferior de handicap. Şi încadrarea celor cu boli rare e o provocare.
Dorică Dan, preşedinte, Alianţa Naţională. pentru Boli Rare: E foarte greu să încadrezi în grad de dizabilitate o persoană cu boală rară. Conform ghidurilor internaţionale, Prader Willy e considerat o persoană afectată sever pentru că are nevoie de supraveghere permanentă. Fără supraveghere permanentă, poate să mănânce până când moare. De fapt, despre asta este vorba, dar acest lucru nu este în criterii.
Prof. dr. Maria Puiu, medic primar Genetică Medicală: Colegii noştri din comisiile de evaluare nu ştiu totul despre cele opt mii de boli rare.
Monica Solomie, director în cadrul ANPDPD: Ne dorim un sistem de evaluare efectiv bazat pe elemente medicale, psihologice și o altă abordare, mult mai apropiată de nevoile persoanelor, (17.32) croită pe nevoile acestora, constând într-o evaluare socială și a nevoilor de servicii.
Adultul este privit din perspectiva determinării oarecum a acestuia să încerce să se integreze, să nu aibă o atitudine extrem de pasivă de situaţia să, dependent, am putea spune, de beneficii de asistenţă socială. Adultul cu dizabilităţi are deja posibilitatea să lucreze. Mulți aleg să o facă, pentru că beneficiile de asist sunt mici, chiar f mici în unele cazuri.
Potrivit autorităţilor, revizuirea criteriilor pentru încadrarea în grad de handicap urmăreşte, în primul rând, să elimine fraudele din sistemul de protecţie socială. Potrivit ministrului Sănătăţii, aproape jumătate din certificate ar fi false.

