Mii de oameni stau ore în șir la coadă în Helsinki pentru alimente gratuite. Risc de sărăcie din cauza șomajului și a diminuării ajutorului social
Deși Finlanda este adesea considerată una dintre cele mai fericite și dezvoltate țări din lume, o parte semnificativă a populației se confruntă cu fenomenul sărăciei. Guvernul de la Helsinki a diminuat fondurile pentru beneficii sociale, fapt care a forțat mulți oameni să apeleze la caritate pentru a-și acoperi nevoile de bază.
Acesta este momentul pe care o mulțime de oameni din capitala finlandeză, Helsinki, l-a așteptat timp de ore bune. Peste 2.000 de persoane au primit pungi cu alimente gratuite.
Lasse Korri, în vârstă de 81 de ani, a stat la coadă peste trei ore pentru a obține un pachet: “Reducerile guvernamentale au făcut ca acum chiar și oameni decenți să vină aici.”
Markus Honkonen, asistent social: “De fiecare dată când distribuim alimente aici, vedem fețe noi, ceea ce este un semn că oameni nou-veniţi au nevoie de ajutor alimentar. Economiștii pun stagnarea economiei din ultimii 15 ani pe seama unei structuri nesănătoase a populației.”
Sixten Korkman, economist: “Finlanda este a treia cea mai veche țară din lume astăzi, după Japonia și Italia. Când urmărești dezbaterea din Suedia, ai impresia că imigrația înseamnă doar probleme. Totul este criminalitate între bande. Asta ignoră un fapt – cred că economia și societatea suedeză au beneficiat de pe urma imigrației.”
Economia Finlandei nu are o evoluție favorabilă. Rata șomajului este printre cele maimari din Europa, iar datoria națională se apropie de 90% din PIB.
Una dintre măsurile luate de Guvern pentru remedierea economiei a fost reducerea fondurilor pentru asistența socială, fapt care a afectat o parte din populație.

