Mii de fani au sărbătorit alături de PSG câștigarea Ligii Campionilor. Echipa, primită de președintele Macron la Palatul Élysee
Euforie la Paris, unde zeci de mii de fani au sărbătorit echipa Paris Saint-Germain, după ce a a câștigat trofeul Ligii Campionilor pentru al doilea an consecutiv. Parada campionilor a avut loc în apropierea Turnului Eiffel. Preşedintele Emmanuel Macron a primit echipa Paris Saint-Germain şi staff-ul său tehnic la Palatul Élysee. „Acest succes marchează excelenţa fotbalului francez”, spus preşedintele Franței.
Forțele de ordine au instituit măsuri de securitate impresionante. Jucătorii au ridicat pe rând trofeul campionilor, ovaționați că niște eroi.
Președintele Franței a primit echipa și staff-ul tehnic la Palatul Élysée. Emmanuel Macron a felicitat managementul clubului Paris Saint-Germain , antrenorul șI întreaga echipă Pentru performanța istorică.
Emmanuel Macron – președintele Franței: “Vreau să mulțumesc întregii echipe. Nu voi numi toți jucătorii, îi cunoașteți pe fiecare, dar aș putea să-l subliniez pe căpitan. Pentru că Marquinhos este la club de câțiva ani, a supraviețuit tuturor acestor ani și el nu a renunțat niciodată. Când mulți i-au spus că trebuie să plece, a rămas. Când mulți au spus că iarba este mai verde în alte părți sau în alte cluburi europene unde se presupune că ar putea avea o carieră mai bună, a rămas. Și ce căpitan!“
Victoria împotriva echipei londoneze Arsenal a adus echipei Paris Saint Germain al doilea trofeu în UEFA Champions League din istoria clubului.
Cele două succese au fost obținute consecutiv, primul trofeu a fost câștigat anul trecut, în 2025.

