Mihai Tentea și George Iordache, membrii echipajului de bob 2-masculin, copleșiți de mesaje de felicitare din partea fanilor
A fost un rezultat care a întrecut toate așteptările, a spus Mihai Tentea, pilotul echipajului de bob 2-masculin, care a ocupat locul 5 la Olimpiada de la Milano-Cortina, cel mai bun rezultat românesc la sporturile de iarnă din ultimii 50 de ani.
După un loc 5 istoric, obținut la bob 2-masculin, Mihai Tentea și George Iordache încă nu realizează performanța realizată la Jocurile Olimpice.
Mihai Tentea, bob: Mi-am întrecut toate așteptările pe care le-am avut înainte de a începe cursa. Este o performanță uriașă pe care o resimțim. Cu cât trece mai mult timp, cu atât pare că acest rezultat este mai important.
George Iordache, bob: Ieri, înainte de ultima manșă, m-am rugat. Dar mai mult pentru Mihai, ține-o drept, mergi cum știi tu mai bine.
Rezultatul este cu atât mai important, cu cât în România nu există pistă de bob.
Mihai Tentea, bob: Desigur că dacă am fi avut o pârtie, am fi avut așteptări mai mari. Dar rezultatul final nu știu cât de mult ar fi fost diferit, dat fiind nivelul nostru actual.
Cei doi au primit o mulțime de mesaje de felicitare, unul chiar de la președintele Nicușor Dan.
Mihai Tentea, bob: Fiecare mesaj se simte într-un fel ciudat, nu suntem obișnuiți cu o asemenea atenție. Fiecare mesaj din partea oamenilor pe care nu-i cunoaștem e măgulitor. Se simte diferit, ca și cum în sfârșit avem și noi parte de performanță în adevăratul sens al cuvântului.

