Mihai Neșu a construit un centru modern de recuperare lângă Oradea. ”Este făcut din puţinul pe care românii l-au dat lunar”

7 February 2025, 13:03

Fostul mare fotbalist, Mihai Neşu, îşi vede visul împlinit. Şi-a propus să ajute copiii şi adulţii cu dizabilităţi într-un centru de recuperare modern şi a reuşit. Cu ajutorul unor donaţii oferite de oameni din toată ţara, lângă Oradea, au apărut cabinete pentru proceduri terapeutice, locuri de cazare moderne, spaţii pentru recreere şi o biserică în care credincioşii se pot reculege. Totul a pornit după ce Mihai Neşu a trecut printr-o suferinţă cumplită, fiind accidentat grav la un antrenament al echipei sale din Olanda.

Mihai Neşu e prezent printre pacienţi, îi întâmpină cu o vorbă bună și e mereu preocupat de starea lor de sănătate. El însuşi e pacient în centrul de recuperare pe care l-a înfiinţat ca să-i ajute pe cei aflaţi în suferinţă.

Mihai Neşu, preşedinte fondator Mihai Neşu Foundation: Având în vedere că, costurile pentru a face terapii pe termen nelimitat sunt foarte mari, noi ne-am gândit, cu ajutorul oamenilor, să facem un complex mare în care să le oferim posibilitatea unor terapii la standarde internaţionale, dar la preţuri foarte mici, să poată să-şi permită oricine.

Centrul acoperă din donaţii 75 la sută din costul terapiei. Terapeuţii se străduiesc să ofere tratament performant de specialitate pacienţilor care vin aici.

Denisa Ţibichi – kinetoterapeut în neuropediatrie: Noi lucrăm zilnic cu copilaşi cu nevoi speciale, cu afecţiuni neuromotori. Parcurgem etapele de dezvoltare neuromotorie, aducându-i la etape cât mai înalte de dezvoltare.

La ridicarea centrului au contribuit diferite firme, dar majoritatea banilor s-au adunat din cei doi euro donaţi lunar de cetăţeni.

Iulia Băcărar – director executiv: Practic, e un centru făcut din puţinul fiecăruia. Din puţinul pe care toţi românii l-au dat pentru acest centru.

Ana Demian – susţinătoare a lui Mihai Neşu: Este emoţionant, aş spune, şi e un loc, o oază în care Dumnezeu, prin Mihai, a pus temelia unor speranţe şi iubire foarte multă pentru cei care vin aici.

Acum se lucrează la finalizarea manejului, pentru a putea fi începută şi terapia cu cai. Mihai Neşu e zilnic pe şantier, unde urmăreşte stadiul lucrărilor. În fiecare zi găseşte, însă, timp să se reculeagă în biserică.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite