Mihai Mîțu este noul ambasador al Republicii Moldova la București

Mihai Mîțu (Contul de Facebook al lui Mircea Abrudean)
23 March 2026, 18:14

Mihai Mîțu este noul ambasador al Republicii Moldova la București, a anunțat președintele Senatului, Mircea Abrudean, într-o postare pe Facebook.

Mircea Abrudean a anunțat că astăzi, a avut o întâlnire cu Mihai Mîțu, noul ambasador al Republicii Moldova: I-am urat astăzi bun venit, cu speranța că va avea un mandat cu reușite, asigurându-l totodată de sprijinul politic fără echivoc al României în parcursul european al Republicii Moldova.

Președintele Senatului a discutat cu diplomatul moldovean despre proiectele comune ale celor două țări, mai ales în energie și securitate: E nevoie de siguranță în zonă și de un climat de încredere pentru investitori. Există în ultima perioadă o creștere a dialogului pe zona specializată de defence și defence tech, iar aceste colaborări punctuale trebuie încurajate.

Sunt aproximativ 1600 de companii românești înregistrate în Republica Moldova, a mai transmis Mircea Abdudean. Este foarte important sprijinul investitorilor români și crearea unor premise favorabile pentru ei, pentru a se simți confortabil și în siguranță.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite