Mihaela Miroiu, fost decan în cadrul SNSPA: Am vorbit cu profesorul Pieleanu să înceteze hărțuirea și să își ceară scuze. Acum 20 de ani nu exista nici lege, nici cod de etică împotriva hărțuirii sexuale
Cutremur în mediul universitar, după ce unul dintre cei mai cunoscuți profesori, sociologul Alfred Bulai, este acuzat de foste studente de hârțuire sexuală și comportament abuziv pe vremea când le era profesor la Scoală Națională de Studii Politice și Administrative din București. O investigație jurnalistică apărută în spațiul online a scos la iveală o situație șocantă, care a generat un val de reacții. Conducerea instituției superioare de învățământ este criticată că ar fi știut de ceea ce se întâmplă, însă nu a luat nicio măsură. Printre cei acuzați că “au tăcut” se află și Mihaela Miroiu, fostă profesoară și fost decan la SNSPA, întemeietoarea studiilor de gen în România.
O fostă studentă a dezvăluit, la o postare în online a Mihaelei Miroiu, atitudinea pe care ar fi avut-o profesoara de la SNSPA când i-a cerut, disperată, ajutorul deoarece profesorul Marius Pieleanu i-ar fi făcut avansuri.

„Doamna profesoară, v-am îndrăgit mult, tare mult. Erați așa cum mi se părea mie că trebuie să fim noi, toate fetele și femeile, în urmă cu mai bine de 20 de ani. V-am ales și ați acceptat să îmi fiți coordonatoare de lucrare de licență, master, apoi doctorat. Sorbeam fiecare cuvânt pe care ni-l spuneați la cursuri sau în discuțiile amicale. Și am venit și v-am spus, tremurând, cum Pieleanu îmi face avansuri de câteva luni, și cum risc să nu pot intra în examenul de licență din cauza lui. Și asta pentru că i-am refuzat avansurile. Eram în primii zece studenți din an, bursieră în toți cei 4. Mi-ați cerut răgaz să vorbiți cu el, apoi mi-ați spus că trebuie să merg să rezolv asta între patru ochi, că nu puteți interveni în relația profesor și student. Și lumea mea s-a prăbușit. Tocmai ne spuseseți la un curs că, în caz de agresiune, victima nu trebuie pusă niciodată față în față cu agresorul. Și acum, la mai bine de 20 de ani, am lacrimi în ochi când îmi amintesc. Și stare de vomă când îl văd la TV. Ați știut! Ați știut și după câțiva ani, când am venit să vă zic că nu scap de furia lui, că încearcă să mă vorbească de rău pe unde întâlnesște oameni care mă cunosc, că striga injurii după mine pe stradă când ne întâlnim întâmplător. Ați știut…” – a scris fosta studentă.
Mihaela Miroiu a declarat la TVR că își amintește episodul de acum 20 de ani și își exprimă propriul punct de vedere vizavi de acesta.
Mihaela Miroiu: Îmi amintesc vag că s-a plâns de comportamentul unui profesor, că îi făcea curte nedorită, că am vorbit cu el să înceteze orice purtare de genul acesta și să își ceară scuze, în condițiile în care, acum 20 de ani, nu exista nici lege, nici cod de etică împotriva hărțuirii sexuale.
Reporter: Era vorba de domnul profesor Pieleanu?
Mihaela Miroiu: Da! Eu i-am zis să facă o plângere, nu a făcut, cum nu a făcut nimeni din cine a fost îndemnat să facă plângeri. L-am luat pe om între patru ochi și i-am spus: Domne, asta se întâmplă, asta spune fata asta, cum poți să faci așa ceva? Răspunsul lui a fost: Nu-i adevărat!
După ce invesigația Snoop a scos la lumină abuzurile profesorului Alfred Bulai, mai multe persoane agresate de acesta sau de Marius Pieleanu au prins curaj și au povestit experiența lor. Printre acestea, Ana Birchall, fost ministru și fostă membră a Camerei Deputaților, care a povestit prin intermediul unei postări pe pagina sa de Facebook o experiență personală.
Marius Pieleanu refuză să comenteze și susține că are un prestigiu pe care vrea să și-l păstreze. Profesorul Pieleanu nu a răspuns nici solicitărilor TVR de a lămuri situația.
Oficialii statului au reacționat la câteva zile de la apariția subiectului.
Colegiul Rectorilor caută noi măsuri de prevenire a abuzurilor, iar ministrul Justiției încurajează victimele să sesizeze abuzurile.

