“Mi-au murit prietenii pe stradă, au fost împușcați”. Mărturii ale iranienilor din România despre teroarea de acasă

2 March 2026, 20:38

Avem și în România peste 3 mii de iranieni. Am vorbit cu câțiva dintre ei, și toți ne spun că iau legătura tot mai greu cu cei rămași acasă. “Mi-au murit prietenii pe stradă, au fost împușcați”, a povestit îngrozit un student iranian, refugiat de numai câteva zile în România. El însuși a scăpat ca prin minute de gloanțele soldaților care trăgeau în mulțime.

Protestele din Iran, declanșate în urmă cu trei luni, au făcut mii de victime. Regimul politic de la Teheran a folosit forța ca să înăbușe revoltele. Unul dintre cei care au ieșit în stradă a reușit să fugă din țara natală cu doar câteva zile înainte de izbucnirea războiului.

Am fugit de război. Unul dintre vecinii mei a murit acum 2 săptămâni şi cunosc 20 de persoane, prieteni chiar, care au murit. Au vrut să schimbe guvernarea prin revoluţie şi guvernul i-a ucis, mărturisește tânărul iranian.

Acum e aproape imposibil să iei legătura cu cei aflați în Iran, ne spune o româncă, partenera unui cetățean iranian. În capitala persană teama este pretutindeni.

Sunt unele persoane care se pot conecta prin VPN, dar trebuie să încerce mai multe VPN –uri. Majoritatea nu pot ieși pe stradă, pentru că au fost persoane împușcate, din ce mi s-a spus din Teheran. Au fost zone în care s-a tras în oameni, a povestit aceasta.

Regimul islamist opresiv era preocupat de tot ce nu poate exista într-un stat democratic, ne povestește jurnalistul Amir Kiarash.

Amir Kiarash, jurnalist român de origine iraniană: În prima parte a vieții am trăit în Iran. Când mergeam la un parc de distracții mama era aproape mereu înconjurată de niște oameni din poliția moravurilor, să fie atenționată: Doamnă, acoperiți-vă părul mai bine. Dacă țineai cont de recomandare, cazul se închidea. Dacă nu, veneau doi bărbați din spate care te puteau sălta și băga într-o dubă și Dumnezeu știe ce se întâmpla cu tine.

Teroarea pe care o semăna regimul islamist ajungea până la măsuri de control incredibile. Instituia filtre rutiere pentru a-i prinde pe cei care ascultau în mașină melodii neaprobate de autorități. Practica a dispărut doar în ultima perioadă, pe măsură ce revolta iranienilor a crescut și protestele de stradă s-au înmulțit. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă