Mexicul este încă sub undă de şoc produsă de moartea lui “El Mencho”. 10.000 de militari mobilizați

24 February 2026, 18:32

Mexicul este încă sub undă de şoc produsă de moartea lui “El Mencho”, unul dintre cei mai notorii traficanţi de droguri din ţară. În ripostele şi revoltele bandelor au murit până acum zeci de oameni în mai multe oraşe, turişti şi rezidenţi străini au trebuit să plece, mai multe ţări între care şi România au emis avertizări de călătorie. Realitatea greu de înţeles în afara Mexicului este cât de multe conexiuni au cartelurile cu societatea şi politica.

Autorităţile mexicane au mobilizat peste 10.000 de militari ca să asigure ordinea, după ce bandele de traficanţi au incendiat maşini şi magazine, au blocat intersecţii şi au terorizat populaţia din mai multe oraşe. La Guadalajara unele magazine au rămas închise. Şcolile şi-au suspendat cursurile în Jalisco şi alte zece state de teama unor noi violenţe. Mulţi turişti au plecat din ţară în urma avertismentelor de călătorie.

Xavier Cubero, turist american întors din Puerto Vallarta: “Eram la cazare, lângă piscină, şi am auzit o explozie puternică, ca artificiile de la Olimpiadă. Era însă o maşină care explodase lângă hotel, şi am văzut un fel de cenuşă care cădea pe mine, ceva negru…era de fapt de la cauciucurile (care ardeau) de la maşini, plus un miros greoi…Am văzut apoi ştirile, nu ne venea să credem. Acum suntem în siguranţă, dar ne-a fost foarte frică, bine că am ajuns acasă”.

Cel puţin 70 de oameni au murit în încercarea de a-l captura pe Nemesio Oseguera Cervantes, zis El Mencho. Un sfert dintre victime erau forţe de securitate, restul gărzile traficantului. Acesta a murit într-un elicopter, după ce fusese rănit în operaţiunea militară a forţelor speciale mexicane într-o zonă împădurită din afara oraşului Tapalpa, în statul vestic Jalisco.

Dolores Aguirre, proprietare unui magazin din Tapalpa: „Am auzit ca nişte bubuituri, explozii, nu atât gloanţe şi împuşcături, zgomot ca atunci când tună şi vine ploaia. Ne-am întrebat ce poate fi, nici nu ştim ce arme sunt acelea”.

Președinta mexicană Claudia Sheinbaum a dat asigurări că barajele rutiere au fost înlăturate – dar vehicule incendiate încă se mai pot vedea pe unele șosele. Autoritățile speră să evite o agravare a tulburărilor, cu numai patru luni înaintea Cupei Mondiale 2026 la fotbal, în care Mexicul este co-organizator alături de SUA și Canada, și la care Guadalajara, capitala statului Jalisco, va fi unul dintre orașele-gazdă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite