Metodele de operare ale contrabandiștilor de țigări sunt tot mai diverse. Statul pierde, anual, aproape 2 miliarde de lei

10 November 2025, 20:26 (actualizat 10 November 2025, 20:27)

În cozonaci sau în locașuri ascunse în rezervoarele de combustibil, cărate cu drone, elicoptere sau camioane. Acestea sunt doar câteva dintre metodele de operare ale contrabandiștilor de țigări. O echipă a Știrilor TVR a pătruns într-unul dintre cele mai mari depozite de țigări confiscate din țara noastră.

DRAGOȘ POROJNICU – jurnalist TVR: Ne aflăm în Sighetul Marmației în cel mai mare depozit de țigări confiscate din România. În stânga și dreapta sunt peste 3.200.000 de pachete de țigări, în valoare de aproape 13 milioane de euro.

Țigările au fost confiscate în ultimii ani numai la frontiera cu Ucraina. Metodele contrabandiștilor nu au avut succes de fiecare dată.

FLORIN COMAN – șeful IPTF Sighetu Marmației: Am avut drone de mari dimensiuni, au fost aparate gen elicopter prin care s-a făcut contrabandă. Aceste persoane au fost reținute. Ideea și invențiile de a ascunde țigări în cozonac, până la a face locașuri special amenajate în rezervor, diferă.

MIHAI SAVIN – vicepreședintele Autorității Vamale Române: Avem scannere pentru camioane și pentru bagaje, astăzi acoperim cam 30% din traficul de camioane, acolo este contrabanda cea mai mare. Există proiectul Garibaldi care înseamnă dotarea tuturor punctelor de frontieră cu scannere de toate felurile.

Pe lângă contrabandă, unii reprezentanți ai companiilor de tutun spun că un prejudiciu semnificativ la bugetul de stat îl aduce și așa zisul “trafic pentru consum propriu”.

IONUȚ TĂNASE – reprezentantul unei companii de tutun: Legislația română nu definește consumul propriu și din păcate au voie să treacă de câte ori pot fizic în timpul unei zile. Să presupunem că ai în mașină 5 persoane, fiecare poate să introducă câte 4 cartușe de țigarete conform legislației, dacă trec de 5 ori într-o zi pot să ajungi la 100 de cartușe aduse “legal” de acele persoane care pot însemna cam 4 mii de euro.

Potrivit StopContrabanda.ro, statul pierde anual aproape 2 miliarde de lei din cauza contrabandei. La acest lucru contribuie și faptul că România are peste 2.000 de km de granița cu țări din spațiul non-UE, unde produsele din tutun sunt de până la 3 ori mai ieftine.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite