METEO. Vremea se răcește în cea mai mare parte a țării

3 February 2025, 09:56

Vremea continuă să se răcească în cea mai mare parte a țării și vor fi mulți nori în peisaj, excepție va face nord-vestul pe unde zom zări puțin și soarele. Așadar, vor fi precipitații slabe mai ales ploi și lapoviță în Dobrogea, Muntenia și Oltenia, pe când în Transilvania, Moldova cât și în zona montană va ninge.

Vântul va prinde putere la altitudini mari cu rafale de până la 80 de km/h, dar se va simți și în regiunile estice, sud-estice și vestice cu viteze de 45 de km/h. Temperaturile maxime se vor încadra între -1 grad și 8 grade, iar prin unele zone va fi ceață persistentă.

În Capitală va fi frig, cerul va rămâne acoperit de nori toată ziua iar trecător nu este exclus să avem precipitații sub formă de ploaie sau lapoviță. Temperatura maxima va fi de 3…4 grade.

La munte, temperaturile vor fi în scădere, dar normale pentru luna februarie, iar atmosfera va rămâne închisă și va ninge în special în Carpații Meridionali și Orientali. Vântul se va înteți pe creste, cu rafale de până la 80 de km/h.

Marți, vremea va fi rece, chiar geroasă în Transilvania și Maramureș și va ninge slab la munte și în est. Tot pe aici vântul se va intensifica iar dimineața va fi ceață în majoritatea regiunilor. Temperaturile maxime se vor încadra între -2 și 6 grade.

Vremea în continuare

În Peninsula Iberică, cât și în nord-vest precipitațiile vor lipsi, vremea va fi frumoasă, iar temperaturile vor fi mai ridicate decât normalul perioadei.

În Peninsula Scandinavă vor fi ninsori slabe și vânt intens.

În restul continentului, în partea de sud, sud-est vor fi înnorări și precipitații sub formă de ploaie și lapoviță.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite