METEO. Vremea se încălzește în toată țara, dar rămâne cod galben de ploi și vânt în mai multe regiuni
Vremea se va încălzi în toată țara, iar temperaturile vor fi în creștere. Totuși, rămâne în vigoare un cod galben de ploi însemnate cantitativ în mai multe regiuni, cu vânt și ninsori la altitudini mari. Ce maxime se vor înregistra astăzi, vă spun imediat.
Meteorologii au emis o atenționare de cod galben de precipitații însemnate cantitativ, valabilă până mâine, la ora 10:00. Ploile vor fi mai abundente în sudul Banatului, în nordul Olteniei și al Munteniei, iar la munte vor fi precipitații mixte, în special în Carpații Meridionali, Occidentali și de Curbură. Vântul va sufla cu putere, cu rafale de peste 90 km/h pe creste, viscolind ninsoarea și reducând vizibilitatea.
Astăzi, vremea se va menține închisă în majoritatea regiunilor, însă temperaturile vor rămâne peste valorile normale pentru această perioadă. Va ploua în aproape toată țara, iar la munte vor fi precipitații mixte. Se vor acumula cantități de 35–40 l/mp, favorizând topirea stratului de zăpadă.
La altitudini de peste 1.700 de metri, va ninge și se va depune un strat nou de zăpadă de până la 30 cm. Vântul va sufla cu putere, cu rafale de peste 50 km/h în sud-vest, sud-est și în zona centrală, iar pe creste va depăși 90 km/h. Maximele se vor încadra între 3 și 13 grade.
În Capitală vom avea o zi puțin mai caldă, cu temperaturi în creștere. Cerul va rămâne mai mult acoperit de nori, ploile vor fi prezente pe parcursul zilei, iar vântul va sufla cu peste 35 km/h. Maxima va ajunge la 10–12 grade.
La munte, precipitațiile vor fi mixte în toată zona montană și însemnate cantitativ, cu peste 35 l/mp, favorizând topirea stratului de zăpadă. În schimb, la altitudini de peste 1.700 de metri, va ninge și se va depune un strat nou de zăpadă de 20–30 cm. Prin stațiuni se vor înregistra maxime reduse.
Începutul săptămânii aduce temperaturi în creștere, peste normalul perioadei, însă vremea va rămâne mohorâtă în toată țara. Norii vor domina cerul, vor fi ploi pe arii extinse, iar la altitudini de peste 1.700 de metri va ninge consistent și se va depune un strat nou de zăpadă.
Însă, de miercuri, vremea se schimbă în bine: norii se risipesc treptat, apar zilele cu soare, iar temperaturile continuă să crească. În unele regiuni, maximele pot ajunge la 15 grade. Așadar, în termometre stăm bine, dar până atunci nu uitați umbrela!
În Europa, vremea va fi instabilă, cu precipitații și intensificări ale vântului în multe regiuni. În vestul și nord-vestul continentului, ploile vor fi frecvente și însemnate cantitativ, iar cantitățile de apă pot ajunge la 60–100 l/mp.
În nordul Peninsulei Scandinavice va ninge slab, iar vremea va fi deosebit de rece. În restul Europei, vremea se va încălzi ușor, însă va rămâne instabilă, cu ploi pe arii extinse și variații de temperatură.
Ne întoarcem în țară, iar ziua de marți aduce vreme închisă și temperaturi în scădere în majoritatea regiunilor. Ploile se vor restrânge treptat, însă vor mai fi precipitații în sud, centru și est.
În zona montană vor fi precipitații mixte, pe creste va ninge, iar vântul va sufla cu putere la altitudini mari. Maximele se vor încadra între 1 și 12 grade.

