METEO. Ploi torențiale și vijelii în vest și la munte. Vreme instabilă și azi. Canicula revine în weekend
Temperaturile vor crește ușor în vestul, nordul și centrul țării, astăzi, iar în restul regiunilor nu se vor schimba semnificativ față de ziua precedentă. Pe parcursul după-amiezii și al serii, norii se vor aduna și vor aduce averse și descărcări electrice în zonele montane, submontane, dar și în vest și centru.
Cantitățile de apă pot depăși 25 l/mp, iar local vor fi condiții de grindină și vijelii. Vântul se va intensifica în vestul Olteniei, sudul Banatului și pe litoral. Maximele se vor încadra între 19 și 30 de grade.
În Capitală, ne așteaptă o vreme frumoasă, cu temperaturi normale pentru această perioadă. Spre seară, sunt șanse mari de ploaie trecătoare. Maxima zilei va ajunge la 29 de grade în orele amiezii.
La munte:
Atmosfera va fi schimbătoare. Soarele va domina cerul în prima parte a zilei, însă treptat norii își vor face apariția, iar ploile vor cuprinde majoritatea zonelor montane. Se vor înregistra peste 25 l/mp, cu posibile grindină și vijelii. Prin stațiuni, maximele vor ajunge la…
La mare:
Pe litoral, se anunță vreme însorită și plăcută. Vântul va sufla moderat, cu unele intensificări. În stațiuni, temperaturile vor urca până la 29 de grade, iar apa mării va avea în jur de 22 de grade.
Europa:
Instabilitatea atmosferică va crește în multe zone. În nordul și estul Spaniei sunt prognozate averse, grindină și intensificări ale vântului. În nord-vest, vremea rămâne frumoasă, cu doar câțiva stropi de ploaie, izolat.
În nordul continentului, vremea va fi plăcută, cu temperaturi în creștere.
În estul și centrul Europei sunt prognozate averse torențiale, posibile căderi de grindină și rafale puternice de vânt. În celelalte regiuni, atmosfera rămâne însorită și caldă.
Prognoza pentru zilele următoare:
Mâine, temperaturile vor crește, mai ales în sud, unde vremea va deveni călduroasă. Cerul va fi predominant însorit, însă în nord și în zonele montane sunt posibile ploi slabe și descărcări electrice. Vântul va sufla slab până la moderat, iar maximele vor fi cuprinse între 23 și 30 de grade.
Duminică, canicula revine în sudul țării. În Banat, Oltenia și Muntenia, disconfortul termic va fi accentuat. Seara, instabilitatea atmosferică va crește din nou, cu ploi abundente în vest, centru și nord. Maximele se vor încadra între 28 și 35 de grade.

