Messi, neconvocat la naționala Argentinei
Lionel Messi nu va face parte din reprezentativa Argentinei pentru partidele cu Uruguay și Brazilia din preliminariile CM, fiind lăsat în afara lotului de selecționerul Lionel Scaloni din cauza unei accidentări.
Starul argentinian a jucat duminică pentru echipa sa de club, Inter Miami, în victoria cu 2-1 în fața Atlantei United, meci în care a și marcat unul din golurile gazdelor. Ulterior a efectuat o radiografie care a confirmat existența unei accidentări ușoare la mușchii aductori, astfel că Messi nu-și va putea conduce din teren naționala în cele două jocuri esențiale pentru calificarea la Cupa Mondială.
„Îmi pare nespus de rău că ratez aceste meciuri cu adevărat speciale. Ca de fiecare dată, mi-am dorit să îmbrac tricoul echipei țării mele, dar această indisponibilitate de ultimă clipă, chiar dacă nu e ceva grav, mă forțează să iau o pauză. Însă voi fi cel mai înfocat fan al echipei naționale, hai Argentina!”, a declarat Messi.
În absența căpitanului de 37 de ani, Scaloni a convocat 24 de jucători pentru confruntarea cu Uruguay, programată pe 22 martie la Montevideo, și derby-ul cu Brazilia, care va avea loc patru zile mai târziu la Buenos Aires.
Albicelestii conduc grupa sud-americană de calificare, cu 25 de puncte din 12 meciuri.

