Mercosur în România: Agricultorii se tem de faliment și anticipează că deschiderea pieței din America Latină le va îngropa afacerile

10 January 2026, 18:56 (actualizat 10 January 2026, 19:23)

Acordul de liber schimb cu țările din America de Sud stârnește în continuare teamă și controverse. Agricultorii români se tem de faliment și anticipează că deschiderea pieței din America Latină le va îngropa afacerile. De cealaltă parte, Comisia Europeană a suplimentat fondurile pentru agricultorii europeni și a introdus clauze care pot fi activate dacă apar distorsiuni în piață.

Fermierii români spun că implementarea acordului de liber schimb cu țările din Mercosur ar putea să distrugă agricultura românească.

DORIN COJOCARU, președinte Asociația patronală română din industria laptelui: Să nu uităm că cei din Europa de Vest au costuri mult mai mici decât noi, noi abia facem față concurenței neloiale pe piața europeană. Aici vorbesc de marca proprie, hipermarketuri. Ce vor face acei distribuitori sau producători, procesatori din țările occidentale? Vor aduce marfă, să numim materii prime din America de Sud, și vor prelucra un pic și o să vândă la un preț de dumping pe piața din România. Și ne va scoate din piață.  

În ultimele zile ale anului trecut, Comisia Europeană a suplimentat cu 45 de miliarde de euro fondurile pentru politica agricolă comună din viitorul cadru financiar multianual, tocmai pentru a-i putea compensa pe fermierii care vor avea de suferit. Acordul UE-Mercosur se negociază de 25 de ani și cu toate astea fermierii se plâng că nu au fost luați în seamă în tot acest timp.

FLORENTIN BERCU, vicepreședinte Confederația Europeană a Cooperativelor din UE: Agricultorii din toate cele 27 de state ale UE sunt împotriva acestui acord în forma actuala. Nu spunem să nu se semneze niciodată, dar să se redeschidă capitolul de agricultură și să fie negociat de așa natură, încât să fie echilibrat pentru ambele părți.
  
GHEORGHE VLAD, președinte Organizația producătorilor de legume-fructe: Dacă vor veni produse procesate, la prețuri sub prețurile noastre, categoric România va dispărea cu producția horticolă. Când spun horticol, spun legume, frunte și conserve.  

Pentru a evita dezechilibre în piață, acordul de liber schimb prevede limitări și clauze care să îi protejeze pe agricultorii europeni. Astfel, doar 1,5 la sută din producția europeană de carne de vită va ajunge fără taxe în Uniunea Europeană, echivalentul unei fripturi pe an pentru fiecare european. La carnea de pui procentul este și mai mic, puțin peste 1 la sută. În plus, Bruxelles-ul se angajează să frâneze derapajele în cazul în care prețul cărnii produse în UE ar scădea cu peste 10 la sută față de nivelul actual. Cu toate aceste asigurări, spiritele nu se liniștesc.

CEZAR GHEORGHE, analist în domeniul agricol: Poate se vor bucura la început, procesatorii și zootehniștii, că vor avea parte de materii prime mai scăzute ca preț, dar într-un final vor fi copleșiți de produsele care vor veni din  industria de procesare sud-americană. Pe lanț, vorbim de o distrugere lentă, lentă, subliniez, a fermelor din România.

Acordul de liber schimb între Uniunea Europeană și țările din America Latină nu este doar despre agricultură. Implementarea înseamnă deschiderea către o piață imensă de 700 de milioane de consumatori pentru economia europeană. Doar din renunțarea la taxe, afacerile europene vor economisi 4,6 miliarde de euro pe an.

Vor fi stimulate și comerțul cu autoturisme, utilaje și componente, care avantajează și România.

Pentru a intra în vigoare, Acordul trebuie votat în Parlamentul European, agreat de șefii de state și guverne și apoi ratificat de parlamentele țărilor participante, proces care ar putea dura câțiva ani.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite