Memorandum Washington – Teheran. Donald Trump susține că războiul contra Iranului a demonstrat că puterile sale sunt nelimitate
Statele Unite au ridicat blocada navală impusă Iranului, în urmă cu mai bine de trei luni, după ce Washingtonul și Teheranul au semnat acordul prin care ar trebui să înceteze războiul din Orientul Mijlociu. Într-un interviu pentru Axios, preşedintele Donald Trump a declarat că războiul contra Iranului a demonstrat că puterile sale sunt nelimitate. Totuși, vicepreşedintele JD Vance, care trebuia să meargă în Elveția, pentru semnarea acordului, nu a plecat încă spre Europa. Surse diplomatice susțin că această ceremonie ar fi fost anulată pentru că memorandumul a fost semnat de la distanţă.
Acordul dintre Statele Unite și Iran, prin care este redeschisă Strâmtoarea Ormuz, a avut un prim efect pentru americani, pentru că prețul combustibilului pentru autoturisme a scăzut. Acest fapt a fost evidențiat chiar de către vicepreședintele JD Vance. Adjunctul lui Trump a spus că, în acest moment, Statele Unite au un avantaj prin care pot dicta rezultatul următoarelor runde de negocieri.
JD Vance, vicepreședintele SUA: Cred că planul de pace al președintelui (n.r. Trump) în Iran dă deja roade concrete pentru poporul american. Noaptea trecută, 12,5 milioane de barili de petrol au trecut prin Strâmtoarea Ormuz. Prețul benzinei a scăzut sub 4 dolari pe galon, pentru prima dată de la izbucnirea conflictului.
Într-un mesaj audio, liderul religios suprem al Iranului spune că sprijină negocieri directe cu Statele Unite.
Președintele Emmanuel Macron a dezvăluit cum a semnat Donald Trump acordul cu Iranul.
Președintele Franței avertizează că războiul nu s-a încheiat definitiv, după semnarea acordului dintre SUA și Iran
Emmanuel Macron, președintele Franței: S-a întâmplat destul de spontan, după câteva zile, pentru că președintele american se afla în Franța încă de luni pentru summitul G7, care a dus la un progres semnificativ. Acordul a fost încheiat cu câteva ore mai devreme și trebuia să fie finalizat. Au fost schimburi între părțile americană și iraniană. A fost finalizat în ultimele ore ale summitului G7, iar acest lucru a fost decis de echipă, ca președintele (Trump) ar trebui să îl semneze.
Pe de altă parte, în Liban au continuat bombardamentele israeliene, iar gruparea Hezbollah, sprijinită de Iran, s-a declarat pregătită de un război deschis cu Israelul.

