Mediile de afaceri: Impunerea unor tarife de până la 25 la sută pentru bunurile importate de americani va submina firmele europene

27 februarie 2025, 20:36

Mediile de afaceri din Europa atrag atenția politicienilor că impunerea unor tarife de până la 25 la sută pentru bunurile importate de americani va submina firmele europene. Este nevoie de un răspuns ferm în față acestui atac – sunt de părere oamenii de afaceri din cele mai dezvoltate economii ale blocului comunitar.

Bursele europene au fost primele care au reacţionat. În special acţiunile companiilor auto au înregistrat scăderi, după anunţul lui Donald Trump privind majorarea tarifelor la bunurile importate din Uniunea Europeană. Pierderile au fost de circa 2 procente şi jumătate.

Donald Trump: Am luat o decizie. Vom anunţa, foarte curând, (tarife de) 25 la sută, în general, şi acestea vor fi pentru maşini şi pentru toate celelalte lucruri.

În prezent, Uniunea Europeană aplică taxe de 25 la sută în cazul camioanelor fabricate în Statele Unite.

Cum un război comercial nu e interesul nimănui, europenii sunt gata să negocieze. Dar atrag atenţia că Statele Unite au avut numai de câştigat de pe urma legăturilor comerciale cu bătrânul continent.

Olof Gill, purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene: Investiţiile SUA în Europa sunt foarte profitabile. Companiile americane pot investi şi pot obţine venituri substanţiale, tocmai pentru că UE e o piaţă mare, unificată, potrivită pentru afaceri.

Potrivit experţilor, dacă americanii vor majora tarifele, creşterea economică a blocului comunitar va avea de suferit, cea mai afectată fiind Germania.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite