Măsuri împotriva celor care vandalizează Capitala: amenzi pentru graffiti și afișe ilegale

22 March 2026, 17:10 (actualizat 23 March 2026, 07:45)

Măsuri împotriva celor care vandalizează Capitala prin graffiti și afișe lipite ilegal. Primarul general face verificări şi anunţă măsuri drastice. În plus a cerut Poliției Locale să îi sancționeze pe proprietarii care nu își curăță fațadele clădirilor.

Sunt atât de multe încât mulți dintre locuitorii Bucureștiului au ajuns să le perceapă ca pe ceva firesc.

Pe lângă autorii desenelor grafitti și cei care lipesc afișe, municipalitatea îi va trage la răspundere și pe proprietarii clădirilor care au fațadele murdare.

”Am dispus Poliției Locale să ia la rând bulevardele Magheru și Bălcescu și să insiste ca oamenii să-și curețe ce au de curățat. Polițiștii locali au aplicat un număr de 36 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 86.000 pentru fațade neîngrijite, pline de afișe. Vom urma alte bulevarde și străzi., a precizat primarul general al Capitalei”, a precizat primarul general al Capitalei.

Proprietarii care ignoră aspectul estetic al clădirilor sau nu curăță graffiti-ul pot primi amenzi care ajung până la 5.000 de lei. În cazuri care vizează firmele de publicitate sau marii deținători de imobile, sancțiunile pot ajunge la 100.000 de lei.

Mihai Mereuță, Federația Asociațiilor de Proprietari ”Habitat”: Haideți să ne dea un exemplu cu clădirile publice. Când o să reușească să păstreze clădirile publice fără grafitti, ne dă un exemplu și îl urmăm și noi. Obligația de a întreține fațada există. O întreținem și o păstrăm, dar în clipa în care există generalizat vandalismul ăsta…Ar trebui autoritățile să asigure o pază mai bună pe domeniul public.

Autorii desenelor grafitti pot primi amenzi de până la 6.000 de lei, având totodată obligația să curețe desenele în cel mult 15 zile.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite