Martorii exploziei din Rahova povestesc clipele de groază: „Am crezut că e cutremur. Totul s-a dărâmat.” ”Nu pot să cred că nu mai avem casă”
Martorii exploziei produse pe Calea Rahovei, în București, descriu scenele dramatice de după deflagrație. Două etaje ale blocului au fost distruse, iar oamenii au fost evacuați de urgență.
O locatară spune că mirosul de gaz se simțea încă de joi, dar administratorul blocului nu ar fi chemat un specialist.
„N-au vrut să cheme specialistul, că ne costă bani. Administratorul ăsta, cum n-ai văzut!? Eu am chemat pompierii ieri, dar nu s-a mai făcut nimic mai departe, că nu au avut bani. Doamne, nu pot să cred… nu mai avem casă.”, povestește femeia, plângând.
Întrebată dacă mai era cineva în apartament: „Cățelul! Cățelul și pisica!”
„Am încercat să iau ceva, dar nu am reușit… totul era explodat.”, a adăugat femeia.
O altă locatară spune că explozia a fost atât de puternică, încât a crezut că este cutremur.
„Am crezut că e cutremur. S-a spart ușa de la intrare, de fier. A sărit clanța, s-au spart geamurile de la terasă. În față, parcă nu s-ar fi întâmplat nimic, dar în spate e rău… Am făcut poză de la etajul acela. S-a simțit un salt, a căzut o tablă din aia albă, pe care poți să scrii. S-au dărâmat etaje din bloc și scara era plină de fum.”, a povestit femeia.
Întrebată dacă a reușit să salveze ceva din locuință, a răspuns simplu:
„Doar strictul necesar… un pantalon gros, că vine iarna. Nu am unde să merg.”
Echipele de intervenție au activat planul roșu și continuă cercetările pentru a stabili cauza exactă a exploziei.

