Doi militari au fost răniți în urma unei explozii la o unitate militară din Botoșani. Vor fi tratați în Belgia
Doi militari au fost răniți în urma unei explozii care s-a produs, luni, la o unitate militară din municipiul Botoşani, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU).
ACTUALIZARE Decizia transferului în Belgia al celor doi militari răniţi în explozia de la Botoşani a fost luată în urma evaluării medicale efectuate de specialişti, având în vedere gravitatea leziunilor, ambii pacienţi fiind intubaţi, ventilaţi mecanic şi cu arsuri la nivelul căilor respiratorii superioare.
Precizările au fost făcute luni de Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă.
Explozia a avut loc într-un poligon de distrugere a muniţiei şi a fost urmata de incendiu.
“La faţa locului s-au deplasat echipaje aparţinând Detaşamentului de Pompieri Botoşani, respectiv trei autospeciale de stingere, două ambulanţe SMURD, dintre care una de terapie intensivă mobilă SMURD şi o ambulanţă SAJ. Aceştia au constatat faptul că incendiul se manifestă pe o suprafaţă de aproximativ 50 de metri pătraţi. Din primele informaţii, două persoane au fost rănite. În sprijin, a fost solicitat şi echipajele CBRN al ISU Suceava”, precizează oficialii ISU Botoşani.
Potrivit unor surse medicale, un militar a suferit arsuri pe aproximativ 90% din suprafaţa corpului, iar un altul arsuri pe 40% din corp.
Cei doi sunt internați, stabili hemodinamic, la Spitalul Județean de Urgență Botoșani și urmează să fie transferați cu o aeronavă aparținând Forțelor Aeriene Române la Spitalul Militar „Regina Astrid”, din Bruxelles, Belgia, anunță MApN într-un comunicat.
Unul dintre ei este caporal clasa I, are 36 de ani și este angajat în cadrul Ministerului Apărării Naționale din 2009.
Cel de-al doilea este fruntaș, are de 31 de ani și activează în cadrul Ministerului Apărării Naționale din 2023.

