Mark Rutte: Nu ne vom dezbina niciodată, vom rămâne împreună – America de Nord, Canada, SUA, statele europene
Europa turează motoarele la maximum pentru apărare. Am văzut o schimbare de mentalitate la reuniunea de astăzi. Statele sunt decise să învestească mai mult în apărarea lor. Este mesajul transmis astăzi de secretarul general al NATO după reuniunea de la Bruxelles a miniștrilor apărării din țările aliate.
Mark Rutte, secretarul general al NATO: “Ceea ce am văzut și am auzit azi a fost diferit față de orice altă întâlnire NATO la care am participat și am fost la multe din începând 2010. Dar astăzi, am văzut și dovada a ceva diferit: o schimbare în mentalitate, o unitate a viziunii, o mai puternică apărare europeană în cadrul NATO. Toată lumea din jurul mesei a interacționat. Astăzi, nu s-a întâmplat doar asta , dar și o schimbare de mentalitate, crucială ca să fim sustenabili, care s-a resimțit la întâlniri: oameni realizând că nu ne vom dezbina niciodată, vom rămâne împreună America de Nord, Canada, SUA, statele europene din NATO vom rămâne împreună.”
Miniștrii Apărării din ţările NATO analizează sprijinul militar pentru Ucraina şi întărirea flancului estic. La reuniunea prezidată de liderul NATO, Statele Unite nu sunt reprezentate de şeful Pentagonului, ci de subsecretarul Apărării pentru probleme politice. Ministrul român al Apărării, Radu Miruţă, este însoțit la Bruxelles de șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, și de secretarul de stat pentru politica de apărare, planificare și relații internaționale, Sorin Moldovan.

