Marius Budăi: PSD nu va accepta sub nicio formă creșterea vârstei de pensionare. Alternativa este creșterea natalității
Deputatul PSD Marius Constantin Budăi critică propunerile privind creșterea vârstei de pensionare, după ce premierul Ilie Bolojan și reprezentanți ai USR au sugerat o astfel de măsură.
„Alternativa creșterii natalității este creșterea vârstei de pensionare?! Văd că, după premierul Bolojan, și cei de la USR vor să crească vârsta de pensionare. Le spun tuturor să înceteze cu aceste amenințări la adresa celor care muncesc! PSD nu va accepta sub nicio formă o astfel de măsură!”, a transmis Budăi.
Social-democratul a subliniat că actuala lege a pensiilor din sistemul public conține prevederi clare în acest sens, fiind inclusă în jalonul PNRR și având acceptul Comisiei Europene.
„Dacă PNL și USR vor într-adevăr stabilitate pe termen lung pentru sistemul de pensii, atunci să susțină politicile de creștere a natalității. Iar primul pas ar fi să admită că au greșit și să voteze în Parlament inițiativa PSD pentru reintroducerea scutirii mamelor de la plata CASS”, a adăugat Budăi.
Într-un interviu difuzat luni seara la TVR, premierul Ilie Bolojan a afirmat: „Dacă nu creştem vârsta de pensionare, în general, la toate categoriile, inclusiv în zona de pensii speciale, vom ajunge într-o situaţie de nesustenabilitate a sistemului de pensii peste cinci ani, peste zece ani. Şi trebuie să spunem asta, nu putem amaneta viitorul generaţiilor care vin după noi.” Marți dimineața, Guvernul a precizat că nu există, în acest moment, un proiect pentru creșterea vârstei standard de pensionare. În declarațiile sale, premierul s-ar fi referit strict la eliminarea excepțiilor aplicate categoriilor cu statut special.
Ionuț Moșteanu (USR) a susținut declarațiile lui Bolojan, subliniind importanța analizei demografice:
„Sunt de acord cu ce zice premierul Bolojan. Trebuie să ne uităm la demografie. Vor ieși tot mai mulți români la pensie, tot mai puțini vor plăti în sistem. Asta este nesustenabil.”

