Marii fugari condamnaţi ai României, cât de curând în țară. Decizie cheie, evaluată EXCLUSIV la TVR Info de ministrul de Externe și de cel al Justiției

6 septembrie 2025, 16:27 (actualizat 6 septembrie 2025, 16:28)

Marii fugari condamnaţi ai României ar putea fi aduşi în ţară cât de curând, susţin foşti şi actuali miniştri, care au analizat pentru TVR Info decizia Curţii Europene de Justiţie. Potrivit hotărârii, o autoritate judiciară nu poate să refuze executarea unui mandat european de arestare și să preia ea însăși executarea pedepsei, fără consimțământul statului care a emis acest mandat.

România are mii de fugari pe care autorităţile au reuşit să-i aducă în ţară în ultimii ani. Sunt însă şi mulţi ce par de neatins, cu nume sonore şi posibilităţi financiare: Sorin Oprescu, Alina Bica, Mario Iorgulescu, Ionel Arsene, Paul al României, Dragoş Săvulescu. În Italia şi Grecia sunt cei mai mulţi condamnaţi care au fugit din ţară.

Decizia CJUE vine în urma efortului depus de mai multe instituţii româneşti – Ministerul de Externe, cel al Justiţiei şi Curtea de Apel Bucureşti.

Dialog Alina Manolache, jurnalist TVR – Oana Țoiu, ministrul Afacerilor Externe

– Ne putem aştepta ca marii fugari, numele sonore despre care presa a scris ani la rând, să poate fi aduse deci aceste personaje înapoi în România pentru a executa pedeapsa?

– Va fi mai uşor de acum încolo să fie aduşi, nu este singura decizie a CJUE care contează, au mai fost şi decizii anterioare care au ajutat în această direcţie, depinde însă în fiecare caz în parte care sunt motivele pe care le-au invocat.

Ministrul Justiţiei apreciază că hotărârea va ușura mult efortul autorităţilor româneşti.

Radu Marinescu, ministrul Justiției: Este un pas foarte important făcut de Statul Român în direcția asigurării obținerii predării persoanelor care au fost condamnate definitiv de către instanţele din România pentru a executa pedeapsa în România. (…) Nu ne vom mai confrunta cu situaţii în care, în mod unilateral, autoritățile din alte state decid să pună în executare acolo pedeapsa şi să nu predea persoanele către Statul Român.

Fostul ministru al Justiţiei, Valeriu Stoica, crede că, de acum încolo, statele care îi adăpostesc pe fugarii condamnaţi ai României nu vor mai avea argumente să nu-i extrădeze.

Valeriu Stoica, fost ministru al Justiţiei: Acum nu ştiu cât de repede se mişcă aceste mecanisme birocratice, dar nu ar trebui să fie mai mult de săptămâni, luni. Adică nu ar trebui să mai aşteptăm ani de zile.

Condiţiile proaste din penitenciare erau des invocate de fugari.

Radu Marinescu, ministrul Justiției: Este adevărat că au existat situaţii în trecut în care s-a apreciat că România nu asigura acele standarde internaționale necesare pentru a se realiza executarea pedepsei în țară, însă, în momentul de faţă, prin eforturile făcute, avem condiţii de deţinere care să permită înlăturarea unei astfel de obiecţiuni.

Alina Gorghiu, fost ministru al Justiţiei, a declarat, potrivit news.ro, că numai în 2023 au fost aduşi în ţară 803 fugari. Niciun nume sonor însă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă

Mario Iorgulescu, condamnat definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare