Premierul l-a demis pe Mihai Dodu de la șefia Secretariatului Revoluționarilor. Dodu ar fi făcut publice informații din dosarul lui Marcel Ciolacu
Potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului, Corpul de control al premierului a descoperit abateri la Legea protecţiei datelor cu caracter personal. Mihai Dodu ar fi făcut publice informaţii din dosarul de revoluționar depus de Marcel Ciolacu în urmă cu 6 luni, prin care solicita să fie declarat Luptător cu Rol Determinant în Revoluția de la 1989.
Sub conducerea lui Mihai Dodu, instituția a respins cererea, iar premierul Marcel Ciolacu a contestat în instanță decizia.
Potrivit unor surse, Dodu ar urma să fie anchetat penal. Acum, și el se va adresa instanței, așa cum a declarat pentru Știrile TVR:
Mihai Dodu, fost șef al Secretariatului de Stat pentru Revoluționari: Deocamdată este doar o declarație a premierului, care nu este susținută de nicio probă. Nu am niciun dosar penal. Nu sunt parte a unui dosar penal. Trebuie să rețineți asta. Astea sunt doar declarații politice. Premierul poate să declare ce dorește. Eu o să procedez în consecință, juridic. (n.r., întrebare: Adică vreți inclusiv să-l acționați în judecată pe premier?) Desigur. Că dacă nu e un adevăr, eu la momentul asta n-am niciun dosar penal și premierul vorbește despre un dosar penal, este corect să mă apăr. Totuși, părintele meu a murit pentru statul de drept.
În locul lui Mihai Dodu, la șefia Secretariatului pentru recunoaşterea meritelor revoluţionarilor a fost numit Sever-Romulus Stana, fost prefect al Capitalei.

