Maraton de prelevare de organe la Oradea, Bihor. Patru donatori din familii diferite, într-o săptămână
O cursă contra cronometru, așa începe fiecare misiune de prelevare și transplant. Săptămâna aceasta a fost una specială. Într-un singur spital, medicii au identificat patru donatori și familiile lor au acceptat donarea de organe. Vorbim despre Spitalul județean din Bihor, unde s-a atins cea mai mare rată de prelevare din țară. Asta înseamnă zeci de vieți salvate, în doar o săptămână.
Echipele de prelevare s-au întors la Oradea, pentru a patra oară în această săptămână, pentru a preleva organe de la un bărbat intrat în moarte cerebrală.
Conf. univ. dr. Carmen Pantiş – medic primar ATI, coordonator regional de transplant: Este o situaţie absolut inedită pentru că toate familiile au spus DA pentru viață. Am avut un donator de 45 de ani, doi donatori vârstnici, de 70 de ani, şi astăzi, un donor polonez la care fratele și sora au semnat pentru donare multiorgan, multițesut.
Dr. Guenadiy Vatachki – director executiv, Agenţia Naţională de Transplant: Este un număr mare de donatori într-un timp foarte scurt. Este un efort mare din partea echipelor, suntem pregătiți oricând să salvăm viețile oamenilor care depind de aceste organe, pentru că fără decizia familiior și fără eforturile tuturor, inclusiv a colegilor de la IGAV, toate nu ar fi posibile.
Rata de donare de organe de la pacienți aflați în moarte cerebrală a ajuns la 20% în județul Bihor, aproape de rata Franței și cu mult peste media din România. Organele au fost transplantate în mai multe centre din ţară, o parte la Cluj Napoca.
Dr. Dan Pop – medic urolog, Institutul de Urologie şi Transplant Cluj-Napoca: A treia prelevare din ultima săptămână, o să prelevăm rinichii, care o să fie transplantați la Cluj. Foarte multă implicare, din punctul nostru de vedere apreciem foarte mult munca echipei de aici, de la Oradea.
Este şi al doilea caz, în ultimele zile, când familia a fost de acord şi cu prelevarea de ţesuturi.
Organele nu ar mai fi putut fi transplantate, dacă echipele de medici nu ajungeau la timp înapoi, în centrele de transplant.
Cdor. Radu Jitariu, pilot Blackhawk, IGAV: A fost un zbor normal din punct de vedere meteo, echipa medicală a ajuns într-un timp foarte scurt, în zona Oradea. De aici ne vom întoarce la București cu organele prelevate și cu echipa medicală.
De la începutul anului, este cea de-a 20-a prelevare de organe.

