MApN: Gradul de prezență la exercițiul de mobilizare al rezerviștilor din zona București-Ilfov a fost de peste 80%
Șeful Direcției Personal și Mobilizare din Statul Major, generalul-maior Iulian Daniliuc, a afirmat, miercuri, că gradul de prezență la exercițiul de mobilizare al rezerviștilor din zona București-Ilfov a fost de peste 80%.
Iulian Daniliuc a precizat, miercuri, într-o conferinţă de presă, că exerciţiul MOBEX a avut loc în perioada 13 – 20 octombrie, în Bucureşti şi Ilfov, cu scopul evaluării capacităţii de planificare, organizare şi desfăşurare a activităţilor specifice de pregătirea populaţiei, economiei şi teritoriului pentru apărare, într-o situaţie a declarării stării de mobilizare parţială a structurilor aparţinând instituţiilor cu atribuţii în domeniul apărării.
El a precizat că la acest exerciţiu au participat, pe lângă structurile MApN, şi MAI, SRI, STS, ANP, precum şi autorităţi locale şi agenţi economici.
Iulian Daniliuc a menţionat că la activitate au fost prezenţi 83% dintre rezervişti.
”S-a reuşit anunţarea în procent de 100%, din datele primite de la colegii noştri de la Ministerul Afacerilor Interne, aceasta fiind executată direct, adică prin înmânarea ordinului de chemare către rezervişti, prin aparţinător, dacă acesta nu este acasă ordinul se poate înmâna soţiei, mamei unei persoane care stă la domicilu sau prin afişare, dacă nu este nimeni la domiciliul respectiv. Gradul de prezenţă la activitate a fost de 83% pe cele două unităţii administrative teritoriale pentru toate structurile, deci incluzând Ministerul Apărării Naţionale, Ministerul Afacerilor Interne, SRI, STS şi ANP”, a explicat şeful Direcţiei Personal şi Mobilizare din Statul Major al Apărării.
El a adăugat că în Bucureşti şi în Ilfov nu există niciun poligon care poate fi folosit pentru antrenarea rezerviştilor şi a militarilor activi.
”În cele două unităţi administrativ-teritoriale, adică Bucureşti şi Ilfov, nu avem niciun poligon care poate fi folosit pentru antrenarea rezerviştilor şi a militarilor activi pentru trageri. De aceea, am fost obligaţi să folosim poligoanele din cele cinci judeţe adiacente Ilfovului, un număr de şapte poligoane pe care le-am folosit pentru instruire”, a transmis Iulian Daniliuc.
El a subliniat că toţi rezerviştii MApN au fost echipaţi cu echipament nou.
”Toţi rezerviştii Ministerului Apărării au fost echipaţi cu echipament la categoria nou din depozitele unităţilor”, a afirmat Iulian Daniliuc.
El a precizat că rezerviştii MApN au primit o masă caldă, doi litri de apă şi a fost decontat transportul celor care au domiciliul în afara Bucureştiului sau Ilfovului.
Iulian Daniliuc a mai declarat că rezerviştii şi-au îndeplinit bine sarcinile repartizate în cadrul exerciţiului.

