Managerul Spitalului Judeţean Botoşani, Monica Adăscăliţei, plasată în arest la domiciliu

20 March 2024, 11:19 (actualizat 20 March 2024, 14:45)

Managerul Spitalului de Urgență  “Mavromati” din Botoșani, Monica Adăscăliţei, a fost plasată în arest la domiciliu. E decizia judecătorilor din Suceava după ce Monica Adăscăliţei a fost reţinută aseară de procurorii DNA pentru infracţiuni de corupţie, în dosarul fraudării examenelor de angajare de la spitalul judeţean din Botoşani.

Managerul e acuzat de luare de mită  și trafic de influență. Conform anchetei procurorilor, în octombrie și decembrie 2023, femeia ar fi primit de la trei persoane, două din acestea fiind subalterni, sume între 5000 și 10.000 de lei pentru a aproba angajarea unei persoane, transferul alteia. În plus, ar fi influenţat încheierea unui contract de prestări de servicii medicale.

Reţinerea managerului Spitalului Judeţean a avut loc în urma unor percheziţii făcute ieri atât în biroul ei, cât şi la locuinţa sa.

Monica Adăscăliţei a preluat conducerea Spitalului Judeţean de Urgenţă “Mavromati” în august anul trecut, după decesul Alexandrei Ivanov, tânăra de 25 de ani care ajunsese la spital în stare gravă, dar a fost ignorată de medicul de gardă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite