Mama tinerei care şi-a pierdut viaţa pe munte, după ce a fost atacată de un urs, a avut o presimţire. “Le-am spus să se pună măcar lângă o cabană ca să fie în siguranţă”
Părinţii tinerei de 19 ani care şi-a pierdut viaţa pe munte, după ce a fost atacată de un urs, au mers azi la Ploieşti pentru a-i prelua trupul. Mama fetei spune că a presimțit o tragedie și a avertizat-o să nu plece în drumeție. Între timp, analizele medicilor veterinari din Prahova au arătat că ursoaica nu era turbată. Însă nu fusese niciodată capturată şi nu avea crotaliu în ureche, ceea ce sugerează că nu era obişnuită cu oamenii. Datele oficiale arată că, în ultimii ani, 26 de oameni au murit sfâşiaţi de ursi.
Fata de 19 ani, mare iubitoare a muntelui, a murit din cauza rănilor provocate de animal dar si de căderea de la mare înălţime, după ce a fost împinsă de urs. Prietenul ei a povestit că animalul şi fata au căzut împreună într-o râpă adâncă de peste 120 de metri.
Mama fetei spune că a avut o presimţire că se va întâmpla o nenorocire.
Mama fetei: Le-am spus să se pună măcar lângă o cabană ceva ca să fie în siguranţă. Am întrebat-o dacă şi-a luat papuci de munte cu ea…şi râdeam chiar…sper că nu te-ai dus în sandale.
În apelurile către 112, şi fata şi prietenul ei au anunţat că sunt pe traseul Jepii Mici din Munții Bușteni și că sunt foarte speriați pentru că sunt urmăriți de un urs. Apelul fetei, de câteva zeci de secunde, s-a încheiat brusc. Trupul ei va fi dus acum la Iaşi, unde va avea loc înmormântarea.
La scurt timp după tragedia din Bucegi, o alta a fost la un pas să se producă pe Transfăgărăşan. Un bărbat a fost pe punctul de a fi sfâşiat de un urs pe care îl hrănea la marginea drumului. El a scăpat, dar victime ale urşilor au fost numeroase în ultimii ani, spun oficialităţile.
Ionuţ – Sorin Banciu, secretar de stat, Ministerul Mediului: Sunt 26 de pierderi de vieţi omeneşti într-un interval de câţiva ani, nu discutăm de un an sau doi. Sunt sute de apeluri la 112, plătim pagube de milioane de euro fermierilor în fiecare an. Cred într-un management mai activ al populaţiei de urs. Că o numim vânătoare, că o numim cotă de prevenţie, este mai puţin important.
Specialiştii consultaţi de Ştirile TVR spun că s-a ajuns în această situaţie din cauza înmulţirii excesive a urşilor. Avem mai mulţi urşi decât toate celelalte ţări ale Europei împreună, arată datele Ministerului Mediului.
Marian Diaconu, preşedintele Federaţiei Asociaţiilor Vânătoreşti: Ultimele studii ale ICAS şi ale Facultăţii de la Braşov, avem un estimat de apropae 8.000 de exemplare de urs brun pe teritoriul României, ceea ce excede cu mult numărul de exemplare pe care România îl poate susţine, maxim 4.000 de exemplare. Am ajuns în situaţia aceasta pentru că acest carnivor mare, periculos şi oportunist nu se mai recoltează aproape în niciun fel.
De la începutul anului, peste 2.200 de oameni au sunat la 112 pentru a anunţa prezenţa unor urşi, iar anul trecut numărul apelurilor a fost de aproape 7.600.

