Maia Sandu, în vizită la Kiev. ”Moldova sprijină în continuare Ucraina”

25 January 2025, 11:51 (actualizat 25 January 2025, 12:31)

Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a sosit sâmbătă la Kiev pentru a discuta cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, într-un context de tensiuni energetice în Transnistria, regiune separatistă prorusă situată între cele două ţări, informează AFP şi Reuters.

Maia Sandu vrea să ofere asigurări că Moldova sprijină în continuare Ucraina.

Într-un video postat pe Facebook, lidera de la Chişinău își exprimă recunoștința pentru faptul că Ucraina își protejează cu mult curaj teritoriul, iar astfel, protejează și pacea din Republică.

„De aproape trei ani, ucrainenii își apără țara, familia, viitorul copiilor. Curajul ucrainenilor protejează și pacea în Republica Moldova, lucru pentru care le suntem foarte recunoscători” – a spus preşedinta Republicii Moldova, adăugând că, în timpul vizitei la Kiev, se va întâlni cu Zelenski, pentru a discuta despre „securitate, energie, comerț, drumuri, poduri și cooperare în vederea aderării la UE”.

„Moldova va rămâne în continuare un bun vecin şi prieten al Ucrainei” – a dat asigurări Maia Sandu.

Manifestaţii au avut loc vineri în regiunea separatistă Transnistria pentru a determina Chişinăul să faciliteze livrarea de gaz rusesc şi să pună capăt crizei energetice, potrivit unei media locale.

Această fâşie de pământ cu circa o jumătate de milion de locuitori se confruntă cu întreruperi de curent, de apă caldă şi termoficare de la 1 ianuarie încoace, în urma expirării contractului între Kiev şi Moscova ce permitea tranzitul de gaz din Rusia.

Transnistria, care continuă să se sustragă controlului autorităţilor centrale, era aprovizionată de gigantul rus Gazporm gratuit pentru a-i susţine pe separatişti, însă acest gaz tranzita printr-un gazoduct ce traversa Ucraina.

Aceasta din urmă a pus capăt pe 1 ianuarie contractului ce o lega de Moscova, tăind astfel şi aprovizionarea spre Republica Moldova, şi prin urmare spre Transnistria, care a decretat stare de urgenţă.

Restul Republicii Moldova este deocamdată ferită de tăieri de energie datorită unor importuri de electricitate şi de gaz din România.

În timp ce Kievul luptă de trei ani împotriva invaziei ruse, Chişinăul este îngrijorat de o posibilă extindere a conflictului pe teritoriul său, în special printr-o destabilizare rusă a Transnistriei.

Într-un interviu acordat miercuri AFP, premierul moldovean Dorin Recean a acuzat Moscova că “vrea să genereze instabilitate în Moldova”. El a afirmat că această criză nu va avea o soluţie durabilă decât după retragerea trupelor ruse ce staţionează în Transnistria după un război între acest teritoriul şi Republica Moldova în 1992, în urma prăbuşirii Uniunii Sovietice.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite