Maia Sandu, discuție cu Volodimir Zelenski despre situația umanitară din regiunea transnistreană

8 January 2025, 22:00 (actualizat 9 January 2025, 08:51)

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut, miercuri, o convorbire telefonică cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski. Discuția a vizat situația umanitară din regiunea transnistreană.

Oprirea livrării gazelor naturale de către compania rusească Gazprom, contrar obligațiilor contractuale, a generat o criză acută, iar mii de oameni se confruntă cu lipsa căldurii, a luminii și, în unele cazuri, a accesului la apă potabilă, în condiții de frig și dificultăți economice, relatează tvrmoldova.md.

Cei doi lideri au convenit să identifice soluții comune pentru a preveni agravarea crizei umanitare și a proteja populația afectată, inclusiv prin utilizarea unor surse alternative de energie, precum cărbunele.

Un alt subiect al discuției a fost securitatea regională și evoluțiile recente de pe frontul din Ucraina.

Președinta Maia Sandu a reafirmat sprijinul pentru Ucraina, care își apără libertatea, suveranitatea și integritatea teritorială, dar și pacea din Moldova.

Autoritățile autoproclamate de la Tiraspol au anunțat miercuri că nu mai au gaz decât pentru cel mult 24 de zile.

Termocentrala electrică de la Cuciurgan, care funcționează acum pe cărbune, poate produce un maximum de 150 MW, din care 23 sunt necesari în procesul de producție. Diferența este completată de hidrocentrala de la Dubăsari.

Gigantul rus a oprit livrarea de gaz către regiunea separatistă, contrar obligațiilor contractuale, provocând o criză energetică pe stânga Nistrului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite