Maia Sandu, despre atacul cu racheta Oreșnik în Liov: Acest act de teroare urmărește să intimideze Ucraina și partenerii săi
Republica Moldova condamnă cu fermitate atacul masiv lansat de Federația Rusă asupra Ucrainei, în urma căruia mai multe orașe au rămas fără electricitate și apă. Reacția vine după ce Rusia a folosit, pentru a doua oară în acest război, racheta balistică hipersonică „Oreșnik”, transmite tvrmoldova.md.
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și premierul Alexandru Munteanu au condamnat atacul lansat de Federația Rusă asupra Ucrainei, în care a fost utilizată racheta balistică Oreșnik.
Maia Sandu a declarat că loviturile au vizat infrastructura energetică și locuințe civile, calificând acțiunea drept un „act de teroare” menit să intimideze Ucraina și partenerii săi.
„Condamnăm ferm lansarea de către Rusia a unei rachete Oreșnik asupra Ucrainei, care a lovit infrastructura energetică și locuințe civile. Acest act de teroare urmărește să intimideze Ucraina și partenerii săi. Acest război se apropie tot mai mult de Europa și reprezintă un pericol pentru noi toți. Suntem uniți alături de Ucraina”, a scris președinta Republicii Moldova pe platforma X.
Șeful Executivului de la Chișinău a reiterat solidaritatea Republicii Moldova cu Ucraina și sprijinul pentru o pace dreaptă.
„Condamnăm cu fermitate utilizarea de către Rusia a rachetei balistice Oreșnik în atacurile sale brutale, care au avut loc noaptea trecută asupra infrastructurii energetice a Ucrainei, lăsând locuitorii din Kiev, Lviv și Krivii Roh fără electricitate sau apă. Moldova este solidară cu Ucraina și cu o pace dreaptă”, a scris premierul Alexandru Munteanu pe platforma X.
Rusia a lansat noua sa rachetă balistică cu rază medie de acțiune Oreșnik asupra orașului Liov, în vestul Ucrainei, în noaptea de 9 ianuarie, numind atacul o „represalie” pentru tentativa de atac cu dronă ucraineană asupra uneia dintre reședințele președintelui Vladimir Putin, o afirmație pe care Kievul a negat-o.

