Maia Sandu a depus jurământul și începe al doilea mandat de președinte al Republicii Moldova

24 December 2024, 11:21 (actualizat 24 December 2024, 21:56)

Maia Sandu a depus jurământul, marți, pentru învestirea în funcție și își începe oficial al doilea mandat de președinte al Republicii Moldova, după victoria din alegerile prezidențiale din 3 noiembrie.

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a câştigat un al doilea mandat prezidenţial, după ce în al doilea tur de scrutin, desfăşurat la 3 noiembrie, l-a învins pe candidatul susţinut de către socialişti şi alte forţe proruse, Alexandr Stoianoglo, cu un avans de peste 10% procente. Victoria sa a fost posibilă însă cu ajutorul voturilor moldovenilor din diaspora, ceea ce a făcut Moscova să o considere lipsită de legitimitate în Republica Moldova.

Ceremonia oficială de depunere a jurământului de către Maia Sandu, pentru al doilea mandat de președinte al Republicii Moldova, a avut loc în ziua în care expiră mandatul său actual.

Şedinţa solemnă comună a Parlamentului Republicii Moldova şi Curţii Constituţionale a fost deschisă de preşedintele Parlamentului, Igor Grosu. După intonarea imnului de stat, preşedintele Curţii Constituţionale, Domnica Manole, a citit hotărârea cu privire la validarea alegerilor. Ulterior, Maia Sandu, cu mâna pe Constituţie, a depus jurământul.

‘Jur să-mi dăruiesc toată puterea şi priceperea propăşirii Republicii Moldova, să respect Constituţia şi legile ţării, să apăr democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale omului, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a Moldovei’, a declarat Maia Sandu.

După depunerea jurământului, președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a susținut primul discurs după preluarea celui de-al doilea mandat de președinte.

„Primesc acest nou mandat în primul rând cu smerenie, dar și cu determinare. Cu patru ani în urmă am promis vremuri bune. A fost o promisiune sinceră, însă vremurile s-au dovedit a fi dificile, de restriște. Moldova s-a pomenit în mijlocul unor crize regionale și globale. După pandemie a urmat creșterea prețurilor, criza energetică, șantajul cu gaze, acum șantajul cu întuneric. Dar toate aceste crize pălesc în fața războiului brutal de la hotarul nostru, un război care a alungat de acasă milioane de oameni, a afectat economia și ne-a marcat ca oameni. Am devenit martori ai unor tragedii și atrocități pe care nu le credeam posibile. În aceste vremuri vitrege noi am stat drepți, am rămas uniți și am mers hotărâți înainte. Am reușit să ne păstrăm pacea și să ne apărăm democrația în fața unor amenințări externe. Vă mulțumesc tuturor pentru patriotism curaj și unitate, putem fi mândri că în pofida greutăților am reușit să fim de partea bună a istoriei”, a spus Maia Sandu.

În discursul său, Sandu a vorbit și despre crizele cu care s-a confruntat ţara, inclusiv despre pandemie, inflaţie şi războiul din Ucraina. De asemenea, preşedintele le-a cerut moldovenilor să muncească pentru a scăpa de şantaj, referindu-se la ameninţarea ruşilor privind sistarea furnizării de gaz.

Mai întâi a fost pandemia de COVID, apoi creșterea de prețuri, șantajul cu gaze și acum șantajul „cu întunericul”, însă toate acestea „pălesc” în fața războiului declanșat de ruși împotriva vecinilor noștri ucraineni, a punctat Maia Sandu.

„Am stat drepți, am mers înainte. Am reușit să păstrăm pacea. În pofida greutăților, am reușit să fim de partea bună a istoriei”, a declarat Maia Sandu.

„Va învinge lumina (…) pentru a scăpa de şantaj trebuie să muncim, să formăm alternative pentru prezent şi viitor (…) Astfel putem construi ţara pe care o dorim pentru copiii noştri”, a mai spus Maia Sandu.

Maia Sandu a mai subliniat că, în ultimii patru ani, R. Moldova a obținut ceea ce nu a avut niciodată de la Independență încoace.

„R. Moldova e respectată mai mult ca oricând. Lumea se uită la noi cu drag și interes, ne sprijină visul, restul depinde de noi”, a afirmat Maia Sandu.

Președinta a mai declarat că în al doilea mandat va continua să insiste pe realizarea reformei justiției, despre care a spus că este „întârziată de decenii”.

„Guvernul va avea în mine un partener serios și dedicat, dar și un critic dur în cazul unor performanțe slabe”, a spus Sandu.

După încheierea ședinței solemne a Parlamentului și Curții Constituționale, care se va încheia în jurul orei 12:30, Maia Sandu va merge pe jos până la monumentul domnitorului Ștefan cel Mare și Sfânt, pentru a depune o coroană de flori în calitate de comandant suprem al forțelor armate. Ulterior, se va îndrepta spre sediul Președinției, unde va primi onorurile din partea Gărzii de Onoare.

Printre invitații la ceremonia de învestire a Maiei Sandu în funcția de președintă s-au numărat foștii președinți Nicolae Timofti și Petru Lucinschi, Mitropolitul Basarabiei, ÎPS Petru, dar și sora, precum și mama Maiei Sandu, căreia șefa statului i-a dăruit la finalul ceremoniei un buchet de flori.

Conform Constituției, validarea rezultatelor alegerilor prezidențiale se face de către Curtea Constituțională, iar candidatul ales trebuie să depună jurământul în fața Parlamentului și a Curții Constituționale, cel târziu la 45 de zile după scrutin. Jurământul presupune angajamentul de a sprijini dezvoltarea Republicii Moldova, respectând Constituția, legile țării, democrația, drepturile omului și suveranitatea națională, potrivit Ziarul de Gardă.

Curtea Constituțională a validat rezultatele alegerilor din 3 noiembrie pe 28 noiembrie, confirmând astfel al doilea mandat al Maiei Sandu.

Maia Sandu s-a născut la 24 mai 1972, în satul Risipeni, raionul Fălești.

Maia Sandu a studiat la școala din satul Risipeni. În 1994, a absolvit Academia de Studii Economice din Moldova, Facultatea de Management. Din 1995 până în 1998, a studiat la Academia de Administrație Publică din Chișinău, obținând titlul de Master în relații internaționale.

În perioada iulie 1994 – martie 1998, Maia Sandu a activat în calitate de consultant, şef adjunct de direcţie, la Ministerul Economiei.

În perioada martie 1998 – august 2005, a lucrat în calitate de economist la Oficiul Băncii Mondiale de la Chișinău.

Din august 2005 până în iulie 2006, a fost director al Direcţiei generale politici macroeconomice şi programe de dezvoltare la Ministerul Economiei și Comerțului.

Între 2006 și 2009 a fost consultant în diferite proiecte în domeniul bunei guvernări și reformei administrației publice.

În 2010, Maia Sandu a obținut titlul de Master în politici publice, după finalizarea studiilor la Școala Kennedy de administrație publică a Universității Harvard SUA. Ulterior, în perioada iunie 2010 – iulie 2012, a fost Consilier al directorului executiv al Băncii Mondiale la Washington.

În iulie 2012, Maia Sandu a devenit ministru al Educației în Guvernul Republicii Moldova, funcție deținută până în iulie 2015.

În mai 2016, Maia Sandu a înființat și a fost desemnată președinta Partidului Acțiune și Solidaritate, funcție pe care a deținut-o până în decembrie 2020 și la care a renunțat după câștigarea alegerilor prezidențiale.

Din februarie 2019 până în iunie 2019, a fost deputat în Parlamentul Republicii Moldova.

În iunie 2019, Maia Sandu a fost desemnată în funcția de prim-ministru al Republicii Moldova, funcție deținută până în noiembrie 2019.

Pe 24 decembrie 2020, Maia Sandu a fost învestită în funcția de Președinte al Republicii Moldova, după victoria din 15 noiembrie 2020, când a avut loc cel de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale.

Maia Sandu vorbește limba română (maternă), limba engleză și limba rusă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite