Maia Sandu: Decizia de azi de a deschide negocierile pentru aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană este victoria noastră a tuturor
Consiliul European a aprobat începerea negocierilor de aderare la Uniunea Europeană pentru Republica Moldova și Ucraina. „Dragi moldoveni, felicitări! E o pagină nouă în istoria noastră” sunt primele cuvinte ale președintei Maia Sandu.
Mesajul integral postat de Maia Sandu:
„Uniunea Europeană a zis „da” pentru țara noastră, a zis „da” pentru viitorul nostru european. Este o pagină nouă în istoria noastră.
Acum doi ani, nimeni nu-și imagina că în 2023 Comisia Europeană va propune deschiderea negocierilor de aderare cu Republica Moldova.
Succesul de azi este meritul întregii societăți – al tuturor celor care aleg democrația și prosperitatea, care muncesc cu perseverență și răbdare, care au ieșit la vot, au protestat pentru libertate și nu au încetat niciodată să creadă că Moldova merită mai mult.
Suntem europeni și acest lucru este recunoscut de întreaga UE.”
Președinta Republicii Moldova a avut un mesaj de mulțumire și pentru România.
Decizia de azi de a deschide negocierile pentru aderarea Moldovei la UE este o pagină nouă în istoria noastră. Sprijinul României ne-a adus mai aproape de visul nostru european. Mulțumim, România – a scris Maia Sandu pe Twitter.
Liderii statelor Uniunii Europene, reuniţi joi la Bruxelles, au decis să deschidă negocierile de aderare cu Ucraina şi Republica Moldova, după ce în luna noiembrie Comisia Europeană făcuse o recomandare în acest sens.

