Maia Sandu anunţă că va vota cu Elena Lasconi: Este autentică şi simt că iubeşte România

Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu
Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu
5 December 2024, 21:27 (actualizat 6 December 2024, 00:20)

Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, îşi anunţă susţinerea pentru Elena Lasconi la alegerile prezidenţiale de duminică, menţionând că aceasta este “autentică” şi îşi iubeşte ţara. Elena Lasconi i-a mulțumit pentru susținere și pentru vizită.

USR transmite că Elena Lasconi s-a întâlnit joi cu preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, care a venit special la Bucureşti pentru a o susţine.

“Dragi români, duminică mergem din nou la vot. Eu voi vota cu Elena Lasconi, pentru că este autentică şi simt că iubeşte România. Este periculos atunci când o societate, o naţiune este cuprinsă de frică şi de duşmănie. Înţeleg că mulţi dintre noi sunt copleşiţi de îngrijorare şi caută un lider cu caracter, care să ne unească. Cred că doamna Lasconi poate fi acel lider curajos şi cu dragoste de români, care să unească şi să ţină România pe calea cea bună. Noi, cei din Republica Moldova, întotdeauna ne-am uitat cu admiraţie spre România. Pentru noi, România întotdeauna a fost un model de urmat. Prin efortul românilor, România stă azi cu fruntea sus în Uniunea Europeană, progresele se văd cu ochiul liber. Tocmai de aceea şi noi vrem să devenim parte din UE, dar avem nevoie de ajutorul vostru”, a spus Maia Sandu.

Ea şi-a exprimat convingerea că Elena Lasconi “nu va renunţa” la relaţia cu Republica Moldova şi va continua proiectele comune.

“Destinul nostru comun este lumea liberă, bunăstarea, stabilitatea şi dezvoltarea care vin de la apartenenţa la UE. Noi, cei din Republica Moldova, cunoaştem lumea pe care o promit cei care dispreţuiesc Occidentul şi valorile democratice. Noi am trăit-o deja, cu partid unic, deportări, foame, sărăcie, sârmă ghimpată la hotar, fără limba română. Noi ştim ce înseamnă ameninţările constante de la Kremlin, şantajul economic, şantajul energetic, prezenţa ilegală a trupelor ruse pe pământul nostru. Rezistăm în aceste condiţii vitrege, inclusiv datorită parteneriatelor foarte strânse cu UE, cu ajutorul României şi al altor ţări prietene. Dragi români, puterea stă în noi şi în judecata noastră lucidă. Fără patimă, fără prejudecăţi şi şabloane învechite”, a spus preşedinta Republicii Moldova.

Maia Sandu a mai precizat că, pentru ea, dar “şi pentru mulţi alţii”, un viitor “paşnic şi prosper” înseamnă un vot în favoarea Elenei Lasconi.

“Haideţi să nu lăsăm supărarea şi manipulările să ne decidă soarta. Haideţi să mergem împreună pe aceeaşi cale. Am încredere că, aşa cum românii au făcut-o de-a lungul istoriei, Elena Lasconi va lupta pentru ţară şi va câştiga pentru ţară, pentru o Românie puternică, respectată, pentru ca toţi românii – şi de acasă, şi de peste hotare – să fie uniţi, respectaţi şi mândri de naţiunea lor, în Europa şi în lume”, a declarat Maia Sandu.

Elena Lasconi i-a mulţumit Maiei Sandu că a venit la Bucureşti pentru a o susţine.

“Am multe de învăţat de la domnia sa, este un exemplu de lider curajos şi sunt extrem de onorată că are încredere în mine şi în puterea noastră, a cetăţenilor români, de a le ţine piept ruşilor. M-a emoţionat când am auzit-o povestind că România a fost un model pentru Republica Moldova şi că speră să rămână aşa în continuare. Maia Sandu are un mesaj pentru noi toţi, ascultaţi-o, vă rog! Este o voce onestă, clară, care ştie ce poate face propaganda rusă”, a arătat Lasconi, într-un mesaj pe Facebook.

Elena Lasconi i-a mulțumit pentru susținere in emisiunea Un președinte pentru România” de la TVR. ”Vreau să-i mulțumesc, a venit special pentru mine, a venit special să mă susțină și mi-a fost atât de bine să vorbesc cu Maia Sandu!”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite