Maia Sandu a votat: Haideți să arătăm lumii că Republica Moldova e o țară cu oameni demni, care nu-și vând țara nici pentru 400 de lei, nici pentru 400 de euro!
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și-a exercitat dreptul de vot la alegerile parlamentare de astăzi în jurul orei 8.45, la Liceul Petru Rareș din Chișinău.
Maia Sandu, președinta Republicii Moldova, a făcut declarații la ieșirea din secția de votare:
Voi puteți salva Moldova cu votul vostru, mâine ar putea fi prea târziu! Votul vostru trebuie să decidă soarta țării noastre, nu voturile cumpărate. Haideți să arătăm lumii că Republica Moldova nu este doar o țară mică, cu inimă mare, ci și o țară cu oameni demni, care nu-și vând țara nici pentru 400 de lei, nici pentru 400 de euro. Haideți să nu le permitem hoților și trădătorilor să ne vândă viitorul! Republica Moldova este o țară mică, dar voinică! Mergem înainte, în pace, spre viitorul nistru european!
Știm cu toții că Federația Rusă s-a implicat masiv în alegerile din Republica Moldova. Am vorbit și eu și au vorbit și instituțiile noastre despre diferite metode, începând de la încercări de cumpărare a voturilor, și pentru asta s-au cheltuit sute de milioane de euro, am vorbit despre instruirea unor tineri din Republica Moldova, pentru a organiza violențe, acțiuni de destabilizare. Am văzut cu toții cum au fost racolați moldoveni și instruiți pentru ca să producă și să distribuie conținut fals și toate aceste lucruri pentru ca Rusia să pună mâna pe puterea de la Chișinău și să folosească Republica Moldova în scopurile proprii. Moldovenii trebuie să decidă pentru Moldova și astăzi este ziua în care trebuie să ne protejăm țara!

