Mai mulți militari NATO și tehnică militară, la Cincu. Grupul de luptă, la nivel de brigadă până la sfârşitul anului
Grupul de luptă de la Cincu ar putea ajunge la capacitatea de brigadă până la sfârşitul anului, anunţă reprezentanţii Comandamentului NATO pentru Europa de Sud-Est. Astfel, ar urma să crească la 5.000 numărul militarilor străini şi să fie dislocată mai multă tehnică militară. Grupul de luptă din România a fost înfiinţat la mai puţin de două luni după începerea conflictului din Ucraina şi este condus de Franţa.
Grupul de luptă de la Cincu este unul dintre cele 8 grupuri mulţinaţionale aflate pe flancul estic al Alianţei. Despre o potenţială creștere a numărului de militari s-a discutat public în repetate rânduri, de mai bine de un an. În funcţie de necesităţi, a fost răspunsul oferit de cele mai multe ori de oficiali, în ceea ce priveşte momentul în care prezenţa militarilor străini la Cincu va creşte considerabil.
Gen. ELEFTERIOS KALLES, adjunct de stat major pentru Planuri al Comandantului NATO pentru Europa de SE: De fapt, nu am să vă spun momentul exact, dar va fi foarte curând . În acest an? Probabil că da, până la sfârșitul acestui an.
Asta ar însemna, de exemplu, creşterea numărului de tancuri Leclerc până la 50, dar chiar şi prezenţa obuzierelor Cesar, deja cunoscute pe frontul din Ucraina.
Lt. col. OLIVIER, reprezentant al Franţei la Comandamentul NATO pentru Europa de SE: Acest grup de luptă, la nivel de batalion, poate fi actualizat la nivel de brigadă în scurt timp. Vor fi niște întăriri care vor veni din Franța în scurt timp, astfel încât nivelul batalionului, care este de aproximtiv 1000 de persoane, se va extinde la, să zicem, 5.000 de persoane. Nu numai persoane, ci și echipament, muniție, armamanet și așa mai departe.
Grupul de luptă de la Cincu, care are drept naţiune-cadru Franţa şi a fost înfiinţat în mai 2022, la puţin timp după ce Rusia a invadat Ucraina.

