Mai mulţi magistraţi au fost eliberaţi din funcţie de preşedintele Iohannis, pe motiv de pensionare
Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, miercuri, decretele de eliberare din funcţie a mai mulţi magistraţi, deoarece aceştia s-au pensionat.
Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, au fost eliberați din funcție:
* Ileana-Daniela Ardelean-Waltner – judecător, vicepreşedinte al Tribunalului Maramureş;
* Rareş Pană – procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie;
* Coca-Marina Creţu – procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Tulcea, delegată în funcţia de prim procuror la această unitate de parchet;
* Anca Jurma – procuror în cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie, delegată în funcţia de procuror şef al Biroului de legătură cu instituţii similare în alte state din cadrul Serviciului de cooperare internaţională şi programe.

