Mai multe șanse pentru copiii aflați în suferință. Secţia de neurochirurgie ultramodernă de la Spitalul „Marie Curie”, un exemplu
Se poate să avem spitale ca afară, când oamenii se implică. Exemplul din Capitală, de la Spitalul „Marie Curie”, animă visul cameramanului TVR Alexandru Ungureanu, în expediţia pe Via Transilvanica. Alex speră să convingă oamenii să ajute asociaţia „Dăruieşte Viaţă” să ridice un campus medical, pentru ca toţi cei care ajung la spitalul „Marie Curie” să aibă parte de ce e mai bun. Copii din toată ţara sunt trataţi acum într-o secţie de neurochirurgie ultramodernă. Iar zâmbetele sunt marea răsplată pentru cadrele medicale, care renunţă la concedii pentru micii pacienţi.
La fereastra salonului de la neurochirurgie, Anastasia scrie într-un carneţel ce-i place în fiecare zi la spitalul ridicat din donaţii. Şi pe Dragoş îl ajută mult condiţiile şi atmosfera de la Neurochirurgie, unde fiecare salon are cel mult două paturi şi baie proprie.
Micul compartiment înghesuit în vechea clădire a fost mutat în spitalul cel nou şi transformat într-o secţie mare, digitalizată, care tratează cazuri foarte complicate şi grave. Iar curând va avea şi un compartiment de neurologie.
Dr. Sorin Târnoveanu, şef secţie Neurochirurgie, spitalul „Marie Curie”: Secţia noastră deserveşte toată patologia pediatrică din sudul ţării. Avem pacienţi de la Timişoara până la Constanţa, din sudul extrem până la Braşov şi chiar înspre Mureş. Şi este o singură secţie care deserveşte patologia traumatică şi neurochirurgicală pentru toţi copiii. Şi suntem limitaţi, pentru că nu se fac angajări.
Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii: Din ianuarie 2025 sunt exceptate angajările pentru medici specialişti, nu există un blocaj, inclusiv pentru posturile unice sănătatea a fost exceptată din pachetul de ordonanţe.
În noua secţie este nevoie însă de mai multe asistente şi de personal auxiliar suplimentar.
Dr. Sorin Târnoveanu, şef secţie Neurochirurgie, spitalul „Marie Curie”: Nu poţi să ai angajate tot două infirmiere şi două îngrijitoare pentru o mie de metri pătraţi, o suprafaţă de zece ori mai mare decât ce era anterior. Lucrurile astea ar trebui înţelese de cei care pot să ia deciziile şi să deblocheze posturile acolo unde într-adevăr e nevoie. Noi suntem patru medici care trebuie să facă gărzile, 30 de gărzi pe lună, adică 10 gărzi de unul, e exagerat.
Secţia de neurochirurgie are acum o mie de metri pătraţi, faţă de numai o sută, cât avea înainte de transformarea spectaculoasă. Iar numărul de paturi a crescut de la 10 la 25. Dar, deşi are de două ori şi jumătate mai multe locuri, secţia a rămas cu acelaşi personal. Şi nu puţini îşi tot amână concediul de odihnă ca să nu-i lase fără ajutor pe copii.
Medicii şi asistenţii sunt încântaţi de expediţia lui Alex Ungureanu, care strânge fonduri pentru că asociaţia „Dăruieşte Viaţă” să le ofere condiţii că afară tuturor copiilor care ajung la „Marie Curie”. Unii i se vor alătura pe Via Transilvanica.

