MAE: Cetățenii români aflați pe toate spațiile afectate de aceste operațiuni militare sunt în siguranță

1 March 2026, 10:54 (actualizat 1 March 2026, 10:56)

Oficialii din misiunilor diplomatice şi oficiile consulare ale ţării noastre din zona Orientului Mijlociu sunt în contact cu aproximativ 1000 de români, a anunţat Ministerul de Externe, aseară, la finalul şedinţei celulei de criză.

Prioritate pentru acordarea ajutorului au grupurile de elevi şi familiile care au copii.

Potrivit ministrului Oana Ţoiu, peste 500 de români din Dubai şi peste 200 din Doha au cerut sprijin. Dar nu au fost solicitări de repatriere din Iran şi nici români răniţi în zona de conflict.

La şedinţa celulei de criză a participat şi premierul Ilie Bolojan.

Au fost discuţii cu şefii misiunilor diplomatice din Israel, Palestina, Iran, Iordania, Qatar, Kuweit, Irak și Emiratele Arabe Unite.

MAE a mai precizat că în situaţii de criză posibilităţile de intervenţie ale diplomaţilor şi consulilor sunt limitate. Ministerul de Externe a ridicat gradul de avertizare de călătorie pentru Bahrein, Kuweit, Iordania, Qatar, Emiratele Arabe Unite şi bineînţeles Israel şi Iran.

Pe site-ul instituţiei există telefoane de urgenţă pentru toate ţările afectate de actuala situaţie.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului de  Externe, Andrei Ţărnea: Cele mai importante informații la acest moment sunt că cetățenii români aflați pe toate spațiile afectate de aceste operațiuni militare sunt în acest moment în siguranță. Situația este însă fluidă, continuă lovituri militare din partea Iranului în țările din regiune și în regiunea Golfului și în Israel. În consecință, spațiile aeriene ale acestor țări rămân în continuare închise, nefiind operate zboruri. Cel mai important lucru pentru cetățenii români este să încerce, dacă nu au deplasări imperios necesare, să rămână acolo unde se află, să asculte de indicațiile autorităților locale în ceea ce privește deplasarea în siguranță sau intrarea în adăposturi sau în zone protejate. De asemenea, pentru cei care nu au făcut încă acest lucru, îi rugăm să contacteze rețeaua consulară a României din statele respective sau telefonul de urgență al Direcției Consulare a Ministerului de Externe pentru a putea să fie în evidență. De asemenea, există o aplicație a Ministerului de Externe pentru a oferi servicii și informații în timp real privind evoluțiile de securitate sau posibilitățile de revenire în țară. Colegii noștri din misiunile diplomatice de pe spațiu țin legătura cu aproape o mie de persoane, cetățeni români și aici vorbim despre categorii diferite. Persoane care sunt rezidente, persoane care sunt temporari acolo, turiști, persoane aflate la tratament medical și așa mai departe.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite