EXCLUSIV: Ministra de Externe spune că ar fi îngrijorător dacă, până în toamnă, nu ar fi numiți noii ambasadori

2 May 2026, 16:50

Într-un interviu acordat TVR, Oana Toiu a explicat criteriile și principiile în funcție de care vor fi nominalizați noii ambasadori ai României. Ea a precizat că, încă de la finalul anului trecut, președintele României are mai multe propuneri pe care le ia în calcul.

Oana Toiu: Președintele României este, așa cum știți, decidentul final al acestui proces, dar are, încă de la sfârșitul anului trecut, în conversațiile pe care le-am avut cu dumnealui, mai multe propuneri pe care le ia în calcul. (…) Cotroceni este locul în care se ia decizia finală. E drept că vorbim de un an care a avut o succesiune de momente tensionate, să spun așa, dar este foarte important să avem numirile ambasadorilor cât de repede posibil.

Jurnalist TVR: Vă așteptați ca, până în toamnă, să fie făcute aceste nominalizări?

Oana Toiu: Ar fi îngrijorător dacă nu ar fi așa.

Interviul integral cu ministra Afacerilor Externe a României a fost difuzat vineri și va fi redifuzat pe TVR Info duminică, de la ora 23:00, în cadrul emisiunii „Lumea diplomatică”, realizată de Vlad Ungar.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite