„Mă ținea de picior, plângea și îmi spunea să nu o las”. O fetiță din Cluj a cerut ajutorul vecinilor ca să scape de abuzurile mamei și partenerului acesteia

20 martie 2026, 22:40

Caz șocant în județul Cluj. O fetiţă de 9 ani a fost supusă unor abuzuri de către mama ei și partenerul acesteia. Atenţie, urmează informații care vă pot afecta emoțional! Cei doi ar fi obligat fetița să se trezească în toiul noptii, să le facă de mâncare și să le calce hainele. Mai mult, iubitul femeii ar fi bătut-o în repetate rânduri, iar mama, în loc să o apere, i-ar fi acoperit gura, să nu se audă cum țipă. Copila a reușit să fugă de acasă și să ceară ajutor vecinilor. La numărul unic 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare sau neglijare a minorilor.

Sătulă de abuzurile la care ar fi fost supusă de mama sa și partenerul acesteia, fetiţa a reușit să fugă de acasă și să ceară ajutor. Flămândă, a mers la o vecină și i-a povestit prin ce a trecut.

Zice, toată noaptea m-o bătut iară. Și zic, unde ți-i cheia? Zice, mi-o găsit cheia și mi-o luat cheia. Și-am ieșit pe geam, a povestit vecina.

Fetița era speriată, mă ținea de picior, plângea și îmi spunea să nu o las, nu mă lăsa, te rog, nu mă lăsa, te rog!, spune un vecin.

Șocați de poveștile copilei, vecinii au sunat la 119, numărul special pentru abuzuri asupra copiilor.

Claudia Bodiu, asistentă socială: Am constatat situația, am solicitat ambulanța, am dus-o la urgență, la Cluj, și de acolo au preluat-o doi reprezentanți de la DGASPC Cluj. Avea dureri de mână, i-au făcut mai multe investigatii, nu a suferit fractură.

Alina Chiorean, purtător de cuvânt DGASPC Cluj: Confirmăm existența abuzului fizic. Astăzi fetița va fi investigată medico-legal la IML. Putem să precizăm faptul că de ieri s-a instituit măsura plasamentului în regim de urgență pentru fetiță.

Nu este prima plângere la adresa familiei. În plus, copila nu mai fusese la școală de luni bune. Învățătoarea a încercat să sune familia, dar mama fetei nu a răspuns la telefon.

Delia Vamuş, învățătoare: Nu a mai venit la școală din decembrie, undeva pe la începutul lunii decembrie. Nu știu care este motivul. Am crezut că, fiind perioada de iarnă, este răcită și va veni.

Ag. pp. Patricia Socaciu, purtător de cuvânt IPJ Cluj: Polițiștii s-au sesizat din oficiu pentru săvârșirea infracțiunii de rele tratamente aplicate minorului.

În familie mai este o fetiță de 4 ani, însă autoritățile spun că nu există, deocamdată, indicii că ar fi fost abuzată.

Vă reamintim că astfel de cazuri pot fi semnalate la numărul 119, iar copiii și adolescenții pot cere ajutor și la Telefonul Copilului, 116 111.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite