„M-am speriat. Prima dată când am ieşit afară, cerul s-a întunecat, a început să bată vântul din ce în ce mai tare”, mărturia unuia dintre tinerii blocaţi în Dubai

19 aprilie 2024, 15:18 (actualizat 19 aprilie 2024, 20:41)

Momente de panică pentru 20 de tineri din Sibiu, membrii ai unui ansamblu folcloric, prinşi în potopul din Emiratele Arabe. Tinerii, dintre care 8 minori, au mers la un festival de muzică în Dubai, însă din cauza inundațiilor, zborul le-a fost anulat. Au reuşit să revină în România cu avionul cu care premierul Marcel Ciolacu s-a întors din vizita oficială în Qatar, după ce au fost transferaţi din Dubai în Abu Dhabi.

Copiii din ansamblul Florile Visei din Sibiu au participat la festivalul Dubai Music Fest – X.

Nici ei nu s-au putut întoarce în ţară din cauza problemelor cauzate de vremea extremă. Zborul către România le-a fost anulat, au rămas și fără cazare, dar și fără bani. Cu ajutorul agenţiei cu care au plecat în Dubai, profesorul însoţitor a reuşit să ia legătura cu Consulatul.

Florin Dragotă, corecraful Florile Visei din Sibiu: Am sunat urgent la consulat de unde am primit asistenţă (…) Eu de aia m-am speriat mai mult, că aveam minori”

Şi tinerii care au participat la festival spun că s-au speriat când au văzut potopul.

CITEŞTE ŞI Ciolacu: În fiecare zi, în Dubai sunt 100.000 de români în vacanţă. Dimensiunea reprezentanţelor diplomatice trebuie modificată

„M-am speriat. Prima dată când am ieşit afară, cerul s-a întunecat, a început să bată vântul din ce în ce mai tare, au început să apară tunete, fulgere şi-a început o ploaie puternică. La scurt timp am văzut străzi inundate. A fost urât” a declarat Alexandru Ropotă, membru al ansamblului.

Cu încredere în instructori, a reuşit să depăşească gândul că ar putea rămâne blocaţi mai mult timp în Emirate.

CITEŞTE ŞI Ministrul de Externe, Luminița Odobescu: 20 de copii şi doi profesori însoţitori, blocați în Dubai, se vor întoarce cu premierul Marcel Ciolacu

Tânărul a mărturisit că la început nu şi-a anunţat părinţii pentru că nu a dorit să îi sperie „I-am lăsat pe instructori să anunţe”.

Maria Odolean: A fost o experienţă ciudată. Nu ne aşteptam să mergem într-o ţară atât de caldă şi fix noi să păţim asta. Am încercat să ne păstrăm calmul şi să ne gândim că totul o să fie bine.

Oraşul Dubai a fost paralizat, din cauza inundaţiilor provocate de ploi torenţiale record.

Emiratele Arabe Unite au înregistrat cele mai abundente precipitaţii din ultimii 75 de ani.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite