Luptătoarea Andreea Beatrice Ana s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris
Luptătoarea Andreea Beatrice Ana s-a calificat fără mari emoţii la Jocurile Olimpice. Andreea s-a întors în ţară după ce a obţinut biletele pentru Paris la turneul preolimpic de lupte de la Baku.
Andreea Beatrice Ana (23 de ani) s-a calificat, sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a atins semifinalele categoriei 53 kg la Turneul Preolimpic European de lupte la Baku (Azerbaidjan).
Andreea Beatrice Ana şi-a împlinit visul.
Este prima luptătoare care reuşeşte calificarea la Jocurile Olimpice din această vară.
Ana, campioană europeană la cat. 55 kg în urmă cu o lună şi jumătate la Bucureşti, a trecut în preliminarii de franţuzoaica Tatiana Debien, în sferturi a învins-o pe Veronika Rjabovolova (Macedonia de Nord), iar în semifinale a câştigat în faţa luptătoarei germane Annika Wendle.
Pentru Ana este a doua ediţie de Jocuri Olimpice la care va participa după Tokio 2021.

