Ludovic Orban: Azi am aflat că nu mai sunt în echipa domnului președinte, a fost decizia lui
Azi am aflat ca nu mai sunt echipa lui Nicușor și despărțirea vine din inițiativa președintelui – sunt primele declarații ale fostului consilier prezidențial Ludovic Orban.
„Azi am aflat că nu mai sunt în echipa domnului președinte. Această decizie a fost a președintelui, a fost decizia lui, să nu coafăm o realitate. A dus la o discuție în contradictoriu. Am declarat că cineva se folosește de imaginea președintelui în alegeri. (…) Cel care conduce administrația prezidențială e președintele României, care are dreptul să își aleagă echipa și să elibereze din funcție consilieri cu care consideră că nu poate colabora”, a afirmat Orban.
Orban a spus că nu regretă declarația.
„Nu regret această declarație. În relația dintre mine și președinte eu nu am nicio datorie, cred că mai degrabă președintele ar fi avut o datorie față de mine. Personal, înțeleg decizia președintelui, m-ar fi bucurat să înțeleg alte motive care au stat la baza deciziei, pentru că mi se pare un fleac această declarație, în apărarea președintelui”, a mai spus Orban.
„Nu am manifestat public nicio preferință la Primărie. Nu aveam cum să nu critic decizia celor patru judecători PSD de la CCR. Voi continua colaborarea cu Nicușor Dan, mă simt obligat în fața românilor pe care i-am îndemnat să-l voteze ca mandatul să răspundă așteptărilor celor care i-au acordat votul. Voi continua să-l consiliez, să-i dau sfaturi, așa cum va dori domnia sa, daca nu în discuții tête-à-tête – o voi face public”, a mai declarat fostul consilier prezidențial.
„Multă lume m-ar putea suspecta că o să-i port pică președintelui. Nu-i port pică, într-un fel trebuie să recunosc că mă simt eliberat. Am spus întotdeauna ce gândesc, asumându-mi riscuri personale”, a mai spus el.
„Am aflat pe surse, discuția pe care am avut-o cu președintele nu mi s-a părut decisivă. M-am gândit ca va mai exista o discuție care va fi finală, nu a fost”, a explicat fostul consilier prezidențial.
Voi continua colaborarea cu Nicușor Dan. Voi continua sa-l consiliez si sa-i dau sfaturi așa cum va dori domnia sa, a mai spus Orban.
Declarațiile vin după ce Administrația Prezidențială anunțase că președintele Nicușor Dan și consilierul prezidențial Ludovic Orban au încheiat colaborarea, într-o decizie comună și amiabilă, șeful statului exprimându-și aprecierea pentru activitatea acestuia și urându-i succes în proiectele viitoare.

