Lucrările la Patinoarul Flamaropol din Capitală se reiau, la șase ani după ce proiectul a fost abandonat. Construcția, gata până la finalul anului 2026
Unul dintre cele mai performante patinoare din țară va fi construit la București. Este vorba despre Patinoarul Mihai Flamaropol, aflat în vecinătatea complexului sportiv Lia Manoliu din sectorul 2 al Capitalei.
Construcția va fi gata până la finalul anului viitor, promit autoritățile.
Iar viitorul centru de agrement va avea săli de fitness, teren de baschet, o piscină, dar și cabinete medicale și spații comerciale.
Patinoarul va avea o suprafață de 1.800 de metri pătrați și peste 3.000 de locuri în tribune.
Stelian Bujduveanu, primarul general interimar al Capitalei: E o arenă care va avea, la finalul anului viitor, 3.600 de locuri pe sala principală. Și nu vorbim doar de hochei, nu vorbim doar de patinoar – vorbim de o arenă care include un bazin de înot, vorbim de săli de sport, vorbim de o sală multifuncțională pentru toți bucureștenii și, în special, pentru cei din Sectorul 2.
Rareș Hopincă, primarul Sectorului 2: Infrastructura sportivă, sau lipsa infrastructurii sportive, este o mare problemă a Capitalei. Sectorul 2 va contribui cu 76,7 milioane de lei la acest proiect, iar Primăria Capitalei cu aceeași sumă.
Construcția patinoarului Flamaropol se reia la 6 ani după ce proiectul a fost abandonat, în urma mai multor probleme cu firma de construcție.
Pentru noul patinoar, Primăria Capitalei și Primăria Sectorului 2 vor plăti împreună 120 de milioane de lei.
Emil Hossu-Longin, jurnalist sportiv: Capitala stă foarte prost la acest capitol. Avem un singur patinoar, Berceni Arena, celălalt este la Otopeni, puțin în afara Capitalei. Necesarul, părerea mea, ar fi de un patinoar pe sector, în care să se poată patina 6,7,8,9 luni pe an. Vă dau un exemplu: în Budapesta sunt peste 10 patinoare omologate la nivel internațional.
Pe locul noii arene, în 1958 a fost construit patinoarul în aer liber Mihai Flamaropol, iar în 1972 a fost acoperit pentru jocurile din grupa B a Campionatului Mondial de Hochei pe Gheață din 1972. În 2012 patinoarul a fost închis, iar în martie 2016 a fost demolat pentru a fi construit noul patinoar.

