Lucrările făcute prea aproape de clădire ar putea fi cauza prăbușirii internatului de la Odorheiu Secuiesc. Responsabilități pasate între autorități și constructor

19 December 2023, 13:04 (actualizat 19 December 2023, 20:47)

Val de anchete și de acuzații la Odorheiu Secuiesc, în Harghita după ce peretele unui internat s-a prăbușit luni, iar un elev a murit și trei colege ale sale au fost rănite. Autoritățile locale încearcă să afle dacă lucrările care se făceau lângă clădire au afectat structura de rezistență. Iar procurorii și poliția fac propria anchetă în dosarul deschis pentru ucidere și vătămare din culpă.

Clădirea Liceul Teoretic „Tomáşi Áron” era construită în 1892 și nu apare ca fiind evaluată vreodată şi nici expertizată tehnic. Autoritățile locale susțin că au făcut de-a lungul anilor lucrări de reabilitare. Și că acum autorizaseră un proiect care nu ar fi trebuit să afecteze structura clădirii.

Noemi Zorgo, purtător de cuvânt, Primăria Odorheiu Secuiesc: Lucrarea a fost autorizată de primărie în 26 octombrie. Se refereau la construire de gard și racordare la rețea canalizare și apă. Lucrările nu ar fi trebuit să afecteze clădirea după autorizație.

Întrebat dacă e posibil ca să zidul să se fi prăbușit de la lucrări, purtătorul de cuvânt al Primăriei a răspuns: Nu știm acum, probabil se ia în calcul această ipoteză.

Lucrările abia începuseră luni dimineața și prima zi de lucru s-a încheiat după-amiază, cu o oră înainte ca pereții internatului să se prăbușească. Constructorul recunoaște că a săpat foarte aproape de fundație și că nu a asigurat lucrările așa cum era prevăzut în autorizație.

Jurnalist: De ce s-a săpat mai aproape de 2 metri, până în fundaţie?
Laszlo Sandor, constructor: Nu am avut timp să punem…
Jurnalist: Nu aţi ştiut că există pericolul să se dărâme? Cine a decis să se sape până în fundaţie?
Laszlo Sandor, constructor: Eu.
Jurnalist: Aţi vrut să terminaţi mai repede?
Laszlo Sandor, constructor: Da.
Jurnalist: Din ce motiv?
Laszlo Sandor, constructor: Că venea iarna şi să facem lucrarea
Jurnalist: Ce măsuri de protecţie aţi luat când aţi decis să săpaţi aşa adânc?
Laszlo Sandor, constructor: Nu am avut cum să pregătim
Jurnalist: Stiaţi că sunt copii în internat?
Laszlo Sandor, constructor: Nu ştiu.

Specialiștii de la Inspectoratul de stat în construcții verifică documentele și modul în care începuseră să fie executate lucrările. Este devreme pentru o concluzie, dar ceea ce experții au văzut cu ochiul liber pe șantier este îngrijorător.

Jurnalist: Este normal să se sape atât de aprope de fundaţie?
Paul Racoviță, inspector general, ISC]: Sincer, nu. Nu am văzut încă proiectul de execuţie. În mod normal trebuia etapizat, făcut pe tronsoane.
Jurnalist: Adică trebuia decopertată o bucată, se rezolva asta şi apoi?
Paul Racoviță, inspector general, ISC]: Sigur că da. Trebuie să vedem dacă s-au făcut releveele, dacă s-au făcut cotele de fundare, tipul de fundare, pentru că e o clădire cu fundaţie de piatră, nu de beton armat.
Jurnalist: Aşa cum arată lucrurile acum, credeţi că tragedia putea fi evitată?
Paul Racoviță, inspector general, ISC]: Sigur, orice targedie de genul acesta putea fi evitată, cu atenţie, grijă şi cu respectarea reglementărilor tehnice în vigoare.

Clădirea internatului aparţine Arhiepiscopiei Catolice din Alba Iulia şi era închiriată de inspectoratul scolar județean pentru Liceul Teoretic „Tomási Áron”. Ministerul Educației susține că sigurața clădirilor școlare cade în grija autorităților locale.

Ligia Deca, ministrul Educaţiei: Responsabilitatea pentru punerea în siguranță este partajată între proprietar și cei care o administrează. Riscul seismic nu a fost expertizat. Noi avem acea evidență a tuturor clădirilor cu scop școlar, unde clădirea cu scop internat nu a fost expertizată. Nu era încadrată în risc seismic.

Galfi Arpad, primarul municipiului Odorheiu Secuies: Ieri au început să sape. Este un constructor, este un diriginte de șantier, este un manager de proiect.

Jurnalist: Practic, ce lucrări trebuiau făcute?

Galfi Arpad, primarul municipiului Odorheiu Secuiesc:  Trebuia săpat la 2 metri 20 de centimetri de zidul clădirii. O să spună autoritățile și cei care au fost implicați în lucrare o să răspundă.

Autoritățile locale au precizat că toată clădirea internatului urma să fie reabilitată anul viitor, dar că lucrările actuale nu aveau legătură cu acest proiect.

Venczel Attila, secretar general, Primăria Odorheiu Secuiesc: În luna mai, s-a inițiat o procedură de autorizare care avea ca scop reabilitarea pentru întreagă clădire. Însă în ceea ce privește lucrarea din prezent nu avea legătură cu clădirea.

Premierul Marcel Ciolacu: Așteptăm ancheta. Nu știu dacă se confirmă că s-au făcut anumite lucrări de curând în zonă. Categoric că cei vinovați vor plăti fără nicio excepție, păcat totuși că un copil și-a pierdut viața.

Într-o postare pe pagina să de socializare, președintele Klaus Iohannis a cerut aflarea de urgență a cauzelor tragediei de la Odorheiul Secuiesc și pedepsirea vinovaților. Mesajul sau a atras zeci de critici.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite