Locuitorii din Prahova și Dâmbovița sunt avertizați să nu bea apa care curge la robinete, ci să o folosească doar pentru igienizarea toaletelor

6 decembrie 2025, 10:45 (actualizat 6 decembrie 2025, 17:34)

Apa a început să curgă din nou la robinet în localitățile din Prahova și Dâmbovița afectate de golirea barajului Paltinu. Dar nu poate fi băută. Şi este interzisă pentru igiena personală, spălarea alimentelor şi a vaselor sau la prepararea mâncării.

Autoritățile recomandă să fie folosită doar pentru igiena grupurilor sanitare, până când vor veni rezultatele analizelor făcute de Direcția de Sănătate Publică. Pentru perioada în care nu au avut apa potabilă, oamenii vor primi facturi cu reduceri.  

A început să curgă apa la robinetele localnicilor din Câmpina și din celelalte 12 localități din Prahova și Dâmbovița. Treptat, începând de seara trecută, de când a fost trimis un mesaj RO-ALERT pentru populație, sistemul de conducte a început să fie reumplut. Apa poate fi folosită, însă cu multe restricții.

Virgil Daniel Nanu, preşedinte Consiliul Judeţean Prahova:Am dat drumul la apă, este apă cu restricții la populație. Nu va fi apă pentru băut. Până nu vom comunica că apa îndeplinește toate condițiile, până atunci rog să respectăm condițiile impuse”.

Daniel Nicodim, prefectul județului Prahova: “În textul hotărârii scrie foarte clar că apa, pentru primele zile, nu va fi folosită pentru băut, gătit, spălat pe dinţi, igienă orală. Apa va fi folosită doar pentru evacuarea apelor menajere. Spălarea fructelor intră tot la interdicţie”.

Direcția de Sănătate Publică va da avizul final atunci când apa va fi potabilă, însă pentru a preleva ultimul set de probe este nevoie ca întreagă rețea să fie alimentată, adică peste 700 de km de conducte.

Cătălin Constantin Albu, director Executiv al Direcției de Sănătate Publică Județeană: “La momentul acesta, probele prelevate sunt foarte bune. Faptul că sistemul este încă gol şi nu este echilibrat, vor mai trebui luate alte analize în momentul în care acesta se va echilibra. Şi atunci o să vedem partea finală a analizelor şi vom vedea care este gradul de potabilitate al apei”.

Până atunci, autoritățile distribuie oamenilor apă potabilă.

Irina – Mihaela Nistor, primar al municipiului Câmpina: “Situația a fost una de criză, atât pentru instituțiile esențiale, cât și pentru locuitori. A fost dificil să asiguram apa potabilă și menajeră pentru 30.000 de oameni. Trebuie să fie o lecție pentru toată lumea această perioadă prin care am trecut”.

Facturile ar urma să aibă o reducere de tarif pentru perioada în care apa nu este potabilă, au dat asigurări șefii operatorului regional de apă.

Administrația Națională Apele Romane este responsabilă pentru modul în care a fost gestionată golirea barajului Paltinu, arată raportul preliminar al Ministerului Mediului. Săptămână viitoare se va afla și cine sunt exact persoanele care se fac vinovate pentru criza apei din ultima săptămână, a anunțat premierul Ilie Bolojan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite