Locuitorii din Los Angeles luptă împreună pentru a-și proteja casele și comunitatea
În mijlocul uneia dintre cele mai devastatoare crize provocate de incendiile de vegetație, locuitorii din Los Angeles se luptă împreună pentru a-și proteja casele și comunitatea. Lipsa resurselor, sistemele de apă care nu fac față unor astfel de dezastre și numărul insuficient de pompieri au amplificat provocările cu care se confruntă orașul.
Pe măsură ce incendiul devastator se apropia de casă, un bărbat a ales să ignore complet recomandările de evacuare și să rămână în locuință, încercând să o salveze de la distrugere. Şi a reuşit! Focul a ajuns în curte, însă nu a trecut mai departe. El a descris scene dramatice, ca o apocalipsă pe pământ.
Un alt bărbat a rămas singur în casă după ce și-a evacuat soția și copiii. A folosit apă din piscină şi a improvizat un echipament rudimentar pentru a ţine focul la distanţă.
Vineri, guvernatorul Californiei a cerut o anchetă privind cauza problemelor de aprovizionare cu apă şi a subliniat că trebuie găsite soluţii în regim de urgenţă, pe termen lung, pentru a proteja comunitatea de asemenea catastrofe.

