Locatarii blocului devastat de explozie revin în locuinţe doar pentru a face curat sau pentru a constata proporţiile dezastrului
Autorităţile au luat primele măsuri după explozia din Rahova. Trei persoane au fost reţinute , iar compania Distrigaz a fost pusă sub acuzare pentru distrugere. Între timp, locatarii blocului devastat de explozie continuă să revină în locuinţele lor pentru a face curat sau doar pentru a constata proporţiile dezastrului. În continuare nu au geamuri, gaze şi căldură, iar pentru rebranşarea la electricitate trebuie să plătească sume pe care mulţi nu şi le permit. Ei aşteaptă acum soluţii de la Primărie.
George Guliman abia terminase de renovat apartamentul de la etajul 4, aflat pe scara opusă celei în care s-a produs explozia. Suflul puternic i-a spulberat geamurile şi a distrus tot în interior, însă, din fericire, nu era nimeni acasă în momentul tragediei.
George Guliman, locatar bloc Rahova: Era chiar curat, urma să pun parchet și ușile de interior. Geamurile aveau două săptămâni de când erau montate, trebuie să le montăm din nou. Bine că nu era nimeni acasă.
Cu doar o lună în urmă, George cumpărase apartamentul pentru fata lui, dar acum se tem amândoi pentru siguranţa ei.
George Guliman, locatar bloc Rahova: Deocamdată refuză să se mai mute aici vreodată. S-a speriat, e o domnișorică tânără care s-a speriat. În fiecare zi am senzația că pică câte puțin câte puțin. Inițial erau pereți și pe partea lateral, acum se pare că nu mai sunt. Mi se pare că din ce în ce se mărește hăul acela.
Începând de miercuri, oamenii se pot întoarce, etapizat, în apartamentele lor, însă puţini rămân acolo. Nu au geamuri, nu au gaze şi nici curent electric. Iar pentru rebranşarea la reţeaua de electricitate sunt nevoiţi să contracteze o firmă autorizată de ANRE care le cere 1500 de lei de apartament. Bani pe care mulţi nu-i au. Şi speră să-i ajute Primăria Capitalei.
Primăria Capitalei are, însă, alte priorităţi. Iar cea mai importantă este punerea în siguranţă a imobilului, pentru care a alocat 900.000 de lei din fondul de rezervă.
Stelian Bujduveanu, primar interimar: Am votat în ședința Consiliului General acest model de acord pe care trebuie să-l semnăm cu Asociațiile de proprietari pentru a pune în siguranță imobilul. În momentul în care ancheta se va finaliza și vom avea voie să ne apucăm de punere în siguranță, imobilul va fi pus în siguranță, zona curățată. Cu siguranță, o singură scară de bloc va fi afectată, scara 2, unde a avut loc explozia.
Un angajat Distrigaz și doi angajați ai firmei autorizate de ANRE care trebuiau să verifice conductele de gaz ale blocului din Rahova au fost reținuți de procurori şi au fost duşi la Judecătoria Sectorului 5, cu propunere de arestare.
De asemenea, compania de distribuție Distrigaz a fost pusă sub acuzare, ca persoană juridică, pentru distrugere din culpă. Distrigaz a transmis un comunicat în care atrage atenția că tehnicienii au fost reținuți înainte ca experții să fi stabilit cauza exactă a exploziei.

